joomplu:9281

a-1

W sobotnie popołudnie 16 listopada 2019 roku młodzi adepci sztuki pięknego słowa zaprezentowali swoje umiejętności na Przeglądzie Poezji Legionowej , Żołnierskiej i Niepodległościowej, który odbył się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Ma on wieloletnią historię. Propaguje piękno polskiej poezji, wzbudza ducha patriotyzmu wśród młodzieży, a przy tym popularyzuje kulturę żywego słowa i sztukę recytacji. Zaprezentowane wiersze podczas konkursu opiewały patriotyzm i bohaterstwo polskiego żołnierza. Była to niezwykła poetycka podróż w czasie do polskiej historii. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Łukasik - uczennica klasy IITH. Pełen ekspresji występ, umiejętności recytatorskie sprawiły że Emilka została jedną z laureatek konkursu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!

Get ready for Xmas.-13W dniu 19 grudnia 2019 r. w zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju odbyła się druga edycja konkursu językowo – hotelarskiego Get ready for Xmas. Do konkursu zgłosiły się 3 zespoły, dwa z klas pierwszych i jeden z klasy drugiej. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować aranżację stołu dla dwóch osób na kolację wigilijną.
Jury w skład którego wchodzili:  pani wicedyrektor do spraw przedmiotów zawodowych Anna Kosela jako przewodnicząca, pani Ewa Charczuk jako specjalista języka angielskiego w  branży hotelarskiej oraz pan Wojciech Faryś jako specjalista w zakresie hotelarstwa, miało twardy orzech do zgryzienia, jako że dekoracje zapierały dech w piersiach.
Po długich obradach zdecydowano że I miejsce otrzyma klasa I T hp, II – klasa I T H, a III – klasa II T H. Jury uzasadniło swoją decyzję, a pamiątkowe dyplomy i upominki od organizatorów wręczyła pani dyrektor szkoły – mgr Lucyna Wojnowska.
Mamy nadzieję, że konkurs będzie cieszył się coraz większym zainteresowaniem uczniów klas hotelarskich i w przyszłej edycji uczestników będzie więcej.

Konkurs literacki-3Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej. W uchwale podkreślono, że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Przypomniano również, że 20 maja 2019 roku mija setna rocznica urodzin tego wielkiego pisarza, cenionego w ojczyźnie i świecie autora książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”, w których z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego stał się wspaniałą okazją do przybliżenia naszym uczniom sylwetki tak wyjątkowego twórcy. W związku z tym nauczyciele poloniści, przy współpracy z biblioteką szkolną, 16 grudnia 2019 roku zorganizowali konkurs wiedzy o życiu i twórczości tego pisarza. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 9 uczniów z klas: IV T A, IV T H/K, III T A/G, III T H/K, II T G/K. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Nikola Guziak, uczennica klasy III T H/K, drugie miejsca zdobył Piotr Fit z klasy II T G/K, III miejsca zajęła Nikola Desiewicz z klasy IV T H/K.
Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody książkowe zostaną wręczone 20 grudnia 2019 roku, podczas uroczystej wigilii szkolnej. Mamy nadzieję, że przedsięwzięcie to przyczyni się do popularyzacji twórczości tego pisarza wśród naszych uczniów.

Sukces naszej uczennicy-2W sobotnie popołudnie 16 listopada 2019 roku młodzi adepci sztuki pięknego słowa zaprezentowali swoje umiejętności na Przeglądzie Poezji Legionowej, Żołnierskiej i Niepodległościowej, który odbył się w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Ma on wieloletnią  historię. Propaguje  piękno polskiej poezji, wzbudza ducha patriotyzmu wśród młodzieży, a przy tym popularyzuje kulturę żywego słowa i sztukę recytacji. Zaprezentowane  wiersze podczas konkursu  opiewały patriotyzm i bohaterstwo polskiego żołnierza. Była to niezwykła poetycka podróż w czasie do polskiej historii. Naszą szkołę reprezentowała Emilia Łukasik - uczennica klasy II T H. Pełen ekspresji występ, umiejętności recytatorskie  sprawiły, że Emilka została jedną z laureatek konkursu. Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

Ślady Kazimierza Wielkiego w naszym regionie – konkurs.-4425 października 2019 roku w ZSTiO w Busku-Zdroju odbył się konkurs pod hasłem „Ślady Kazimierza Wielkiego w naszym regionie”, który wpisał się już w tradycję naszej szkoły. Zorganizowany został dla uczniów klas pierwszych. Wszyscy uczestnicy, pod czujnym okiem wychowawców, mieli przygotować plakat związany z tematyką konkursu, zaprezentować umiejętności tańca dworskiego, wzorując się na epoce średniowiecza oraz pokazać ducha rywalizacji podczas turnieju klas. Celem konkursu było zapoznanie pierwszoklasistów z sylwetką króla Kazimierza Wielkiego – patrona naszej szkoły, jego dokonaniami i związkami z naszym regionem. Udział w tego typu przedsięwzięciu, to nie tylko poszerzenie uczniowskiej wiedzy, ale także integracja klas i dobra zabawa. Wysoki poziom, jaki zaprezentowali uczestnicy konkursu pozytywnie zaskoczył komisję - uczniowie przygotowywali się naprawdę sumiennie. Jury miało bardzo trudny wybór, gdyż każda klasa stanęła na wysokości zadania, zaskoczyła oryginalnością i pomysłowością, szczególnie w ostatniej konkurencji, która polegała na zaprezentowaniu tańca z epoki średniowiecza. Pierwsze miejsce zajęła klasa I TK, która otrzymała dofinansowanie do wycieczki szkolnej i „dzień bez jedynki” w każdym miesiącu nauki. Dofinansowanie do wycieczki szkolnej, ale już w mniejszych kwotach, otrzymali także uczniowie z klas, które uplasowały się na niższych pozycjach: II miejsce - klasa I TH, III miejsce - klasa I TA. W tym roku przyznano również dwa wyróżnienia - za wykonanie i zaprezentowanie plakatu dla klasy IA i za taniec dworski dla klasy I Tg. Uczniowie tych klas również dostaną dofinansowanie do wycieczki szkolnej. Pozostałe klasy za udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami.
Zwycięzcom gratulujemy!

22 lutego  2019 roku uczennice  klasy II T G/K Nikola Guziak  i Andżelika Samulewicz  uczestniczyły w wojewódzkim etapie konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy". Głównymi organizatorami przedsięwzięcia były: Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i WSEPiN w Kielcach. Konkurs zorganizowano w ramach programu "Kultura bezpieczeństwa" i polegał na rozwiązaniu 35 pytań testowych z centralnej bazy pytań. Reprezentanci ZSTIO zdobyli wyróżnienia oraz otrzymali dyplomy. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Udział w konkursie był jednym z punktów programu realizowanego przez ZSTiO "Kultura bezpieczeństwa", którego szkolnymi koordynatorami są: Katarzyna Rogowicz-Plisak, Małgorzata Krzysztofik-Starościak i Michał Majewski.

Konkurs języków obcych-7Konkurs języków obcych w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku-Zdroju odbył się 7 lutego o godzinie 12 w sali 218. Wzięli w nim udział uczniowie klas: I T A, I T L, II T G/K oraz IV T G/K. Organizatorami były nauczycielki języków obcych, panie: Ewa Charczuk, Iwona Makowska, Agnieszka Partyka i Agnieszka Sajdłowska. Rywalizacja językowa składała się z trzech konkurencji, które miały na celu pobudzenie kreatywności  i wyobraźni podczas produkcji trzyminutowej sesji nagraniowej o szkole, przygotowanie umiejętnej autoprezentacji w języku obcym oraz sprawdzenie wyuczonej wiedzy za pomocą narzędzi nowoczesnej technologii.
Pierwszą z konkurencji konkursowych stanowił filmik na temat ZSTiO. Okazał się on nie lada wyzwaniem nie tylko dla uczniów startujących w konkursie, ale również dla ich rówieśników i nauczycieli. Uczestnicy konkursu nagrywali otoczenie i wnętrze szkoły, badali relacje uczeń -nauczyciel i nauczyciel - uczeń oraz testowali odporność na stres – własną i osób, z którymi przeprowadzone zostały wywiady w języku angielskim.
Drugą konkurencję stanowiły autoprezentacje uczestników. Każda z nich była przygotowana i przedstawiona w inny sposób, natomiast wszystkie prezentowane z dozą humoru, zaangażowaniem i charakterystycznym przejęciem przemawiających.
Trzecie zadanie wymagało nauczenia się 30 wyrażeń. Sprawdzenie, w jakim stopniu udało się rywalizującym w konkursie zapamiętać podane zwroty, odbyło się za pomocą narzędzia do tworzenia i przeprowadzania testów online Kahoot. Tu walka była najbardziej wyrównana, a ilość przyznanych punktów porównywalna.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!