Obrazy na czoło-8

a-1

Informator maturalny 2020

  1. Link do strony Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi: https://komisja.pl/
  2. Link do strony Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://www.cke.edu.pl, gdzie można znaleźć wszystkie informacje na temat egzaminu maturalnego w roku szkolnym 2019/2020 oraz Arkusze egzaminu maturalnego w nowej formuleArkusze z egzaminów maturalnych 2005-2018 - warto poćwiczyć!
  3. Komunikat o dostosowaniach 2020 – pobierz
  4. Egzamin maturalny z informatyki 2020 – pobierz
  5. Harmonogram egzaminów 2020 – pobierz
  6. Deklaracja – załącznik 1a – pobierz
  7. Procedury 2020 – pobierz
  8. Komunikat o przyborach 2020 – pobierz

Instytucje kultury, choć formalnie zamknięte, nie zapominają o swoich odbiorcach i proponują różne inicjatywy w wersji on-line. Nie wychodząc z domu, możemy bezpiecznie uczestniczyć w kulturalnych przedsięwzięciach dostępnych za pomocą Internetu. Oto kilka ciekawych propozycji.

Zachęcamy do odwiedzenia podanej niżej strony:
https://waw4free.pl/informacja-683-darmowa-sztuka-i-kultura-online

Znajdują się tam  nadchodzące wydarzenia odbywające się online, czyli są to wszelkiego rodzaju transmisje na żywo, webinary, koncerty online, wirtualne zwiedzania.
Niemniej oprócz wydarzeń transmitowanych live, sieć jest pełna różnego rodzaju nagrań, z których możemy korzystać za darmo.

Czytaj więcej...

Pisarka ceniona i przez krytyków i przez publiczność. Fenomen popularności i dobrego smaku, wiedzy i sprawności pisarskiej, filozoficznej głębi i sztuki opowiadania. Wielbicielka Junga, znawczyni filozofii i wiedzy tajemnej, studiowała psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. O kim mowa, oczywiście o Oldze Tokarczuk. Jest wybitną prozaiczką i eseistką, laureatką nagrody  The Man Booker International Prize 2018 za powieść "Bieguni" oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za powieści: „Bieguni” (2008)  i „Księgi Jakubowe” (2015). W 2019 roku otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Czytaj więcej...

Konkurs literacki-3Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - wybitnego pisarza i publicysty emigracyjnego, więźnia sowieckich łagrów, uczestnika Bitwy pod Monte Cassino, współtwórcy „Kultury” paryskiej. W uchwale podkreślono, że losy i twórczość Herlinga-Grudzińskiego stanowią „świadectwo cierpień i czynów człowieka, któremu przyszło przeżyć czasy totalitarnej przemocy i kryzysu wartości”. Przypomniano również, że 20 maja 2019 roku mija setna rocznica urodzin tego wielkiego pisarza, cenionego w ojczyźnie i świecie autora książki „Inny świat. Zapiski sowieckie”, poruszających opowiadań oraz „Dziennika pisanego nocą”, w których z niezwykłą odwagą opisuje tragedię człowieka poszukującego moralnego ładu i prawdy.

Czytaj więcej...

„A przecież nie cały umieram,
To co we mnie niezniszczalne - trwa!”
Tymi słowami Jana Pawła II rozpoczął się montaż słowno-muzyczny w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Busku-Zdroju poświęcony Janowi Pawłowi II. W swoim temacie i charakterze nawiązywał do XIX Dnia Papieskiego, jaki sprawowany był w Kościele w Polsce 13 października 2019 r. Głównym tematem było przesłanie Dnia Papieskiego Wstańcie, chodźmy!, Minęło już 14 lat, jak odszedł od nas Ojciec Święty. Zostawił nam w swoim bogatym pontyfikacie znamienne słowa, modlitwy, poezję, przesłania i miłość do matki-Ojczyzny.

Czytaj więcej...

Kampania wrześniowa

 


Wrzesień 1939…. Pierwszy front II wojny światowej. Walka miała trwać tylko kilka dni, gdy z pomocą nadejdą dwaj wielcy sojusznicy- Francja i Wielka Brytania. Obrona polskiej państwowości trwała aż 36 dni. Obrona ta uwikłała Adolfa Hitlera w wojnę, która z góry skazywała jego Rzeszę na klęskę. Wagę tej obrony polskie społeczeństwo a także opinia światowa doceniły dopiero po druzgocącej klęsce Francji w 1940 roku oraz Armii Czerwonej w 1941 roku.
 

Czytaj więcej...

Tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike został Karol Modzelewski za autobiografię „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” - ogłoszono na gali w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. Nike jest nagrodą za najlepszą książkę roku i jest przyznawana corocznie. Zwycięzca otrzymuje 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.
Poza nagrodzoną książką, wydaną przez Iskry, w finale nagrody znalazły się powieści: „ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich, „Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata, „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.), debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście, a także „Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny. Nominowano także tomy wierszy „Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i „Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG). Nagrodę zdobyła książka „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca”.
Zasady przyznawania nagrody.
Nagrody Nike nie można podzielić ani nie przyznać. Wykluczone z konkursu są opracowania oraz prace zbiorowe. Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu. 
W tym roku jury nagrody pod przewodnictwem Tadeusza Nyczka zasiadają: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Stanisław Obirek oraz Maria Poprzęcka. 
Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in. Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Jerzy Pilch, Andrzej Stasiuk, Joanna Bator, Dorota Masłowska. 
Źródło PAP
 Tadeusz Różewicz - klasyk awangardy – nie żyje-1Tadeusz Różewicz, jeden z najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, prozaik, dramaturg i eseista, wielokrotnie wymieniany jako kandydat do literackiego Nobla, zmarł 24 kwietnia 2014r. we Wrocławiu. W październiku skończyłby 93 lata.
"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 
"Nie mogę sobie nawet wyobrazić, jak wyglądałaby powojenna poezja polska bez wierszy Tadeusza Różewicza. Wszyscy mu coś zawdzięczamy, choć nie każdy z nas potrafi się do tego przyznać" - pisała o Różewiczu Wisława Szymborska.
Już w drugiej połowie lat 70. łączny nakład jego wydanych w kraju książek przekroczył milion egzemplarzy. Za granicą ukazało się do dzisiaj, w przekładach na wszystkie ważniejsze języki świata, około 60 wyborów jego liryki. Wymieniano go jako kandydata do literackiego Nobla. 

Czytaj więcej...

Z wizytą u Wyspiańskiego-6Uczniowie klas trzecich i czwartych ZSTiO w Busku–Zdroju mieli niepowtarzalną okazję „uczestniczenia w weselu Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny”. Premiera utworu Stanisława Wyspiańskiego miała miejsce 113 lat temu, jednak i dziś dramat nie traci na swej aktualności. Aktorzy Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu znakomicie oddali atmosferę młodopolskiej chłopomanii, niezwykle wymownie odzwierciedlili też problemy narodowowyzwoleńcze. Nowoczesne środki wyrazu sprawiły, że spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, a przesłanie kończące utwór nabrało ponadczasowego charakteru.
Sprawdziły się słowa Andrzeja Wajdy „ Nigdy nie uważałem „Wesela” za historię, która zdarzyła się kiedyś, gdzieś, ale dzieje się ciągle, dzieje się dziś, w nas”.
Spektakl był też okazją do spotkania z aktorami – uczniowie mogli podzielić się swoimi opiniami i zrobić pamiątkowe zdjęcia.
Rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga-1Henryk Oskar Kolberg urodził się 22 lutego 1814 roku w Przysusze, w powiecie opoczyńskim. Był synem przybyłego do Polski z Prus w 1796 roku inżyniera kartografa, Juliusza Kolberga i urodzonej pod Warszawą Karoliny Mercoeur, pochodzącej z rodziny francuskiej.
Po kilkuletnim pobycie w Opoczyńskiem Juliusz został powołany na stanowisko profesora Uniwersytetu Warszawskiego. Rodzina na trwałe związała się ze środowiskiem intelektualnym i artystycznym Warszawy. Kolbergowie zamieszkali w oficynie Pałacu Kazimierzowskiego, sąsiadując z Chopinami i K. Brodzińskim.

Czytaj więcej...

KSIĄŻKA NA WAKACJE

Wakacyjny odpoczynek na plaży czy w górach zawsze dopełnia ciekawa lektura. Letni urlop to czas kiedy możemy nadrobić zaległości w czytaniu książek, które od miesięcy cierpliwie czekają na nas pokryte niemałą warstwą kurzu. W letnie miesiące przydają się przewodniki, wspomnienia, romanse i kryminały. Nade wszystko wypełnią one godziny oczekiwania na lotnisku, jazdy autobusem czy samotne chwile spędzone w parku. Często najlepszą wakacyjną lekturą jest ta inspirowana przez miejsce, które odwiedzamy.
A oto kilka klasycznych propozycji...

 

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd