Busko-Zdrój, 24 kwietnia 2020 roku

Nie bój się przyszłości.

Czeka Cię wysiłek, ale też spokój spełnienia,

Czekają Cię dni, które wypełnisz treścią i życie, któremu co dnia nadajesz sens.

Nie bój się przyszłości.

Ona i tak przyjdzie.

Henry Ford

Szanowni Rodzice,

Drodzy Nauczyciele i Wy – najważniejsi dzisiaj – Uczniowie !

W niecodziennych okolicznościach dobiega końca nauka uczniów klas technikalnych i słuchaczy liceum ogólnokształcącego. Pomimo panującej pandemii i ciągłej niepewności sadzę, że dla Was Kochani Uczniowie jest to dzień wyjątkowy.

Mam wrażenie, jakbyśmy dopiero wczoraj spotkali się na inauguracji roku szkolnego, w którym rozpoczynaliście naukę, a tymczasem to już zakończenie Waszej edukacji w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju.
Za nami okres wytężonej pracy, czas wielu doświadczeń i przeżyć,a także osobistych sukcesów.

Drodzy Absolwenci !

Wasze zakończenie roku szkolnego w sposób wyjątkowy przejdzie do historii. Nie spotkamy się na uroczystej akademii, nie będzie życzliwych uśmiechów, wymiany spojrzeń, oczu pełnych łez, podniosłego ślubowania, przekazania Pocztu Sztandarowego, wpisu do księgi pamiątkowej, sadzenia drzewa... Jednocześnie będzie Wam towarzyszyła świadomość, że lata spędzone w tej szkole, to już historia.

Przed Wami droga ku indywidualnemu rozwojowi, ku odkrywaniu nowych możliwości, ku dorosłości. I dlatego, pomimo wielu niewiadomych, nie traćcie nadziei na lepsze jutro. Zgodnie z mottem,  wypisanym na wstępie mojego listu nie bójcie się przyszłości! Odnajdujcie własne ścieżki i starajcie się uczynić prawdę pochodnią, której światło nie pozwoli Wam zgubić tego, co najistotniejsze dla bycia prawdziwym człowiekiem. W życiu kierujcie się wyłącznie tymi zasadami,  które pozwolą Wam zawsze zachować godność osobistą oraz zdobywać uznanie i szacunek innych.

Jesteście przygotowani do życia w  świecie dorosłych i wiemy, że i Nas i Waszych oddanych Rodziców nie zawiedziecie!

Drodzy Uczniowie !

Dzisiaj, kiedy nadszedł czas rozstania życzę, aby doświadczenia zdobyte w edukacji dodały Wam odwagi, wiary w siebie i pomogły dotrzeć do wyznaczonego celu. Wszyscy wiążemy z Wami duże nadzieje, ponieważ jesteśmy przekonani, że wiedza, zdolności i umiejętności zdobyte, odkrywane i rozwijane w tej szkole, będą teraz procentowały, zwłaszcza w tym nadchodzącym czasie podczas egzaminów maturalnych.

Życzę Wam również, abyście uzyskali jak najlepsze wyniki na egzaminach maturalnych i obiecuję w imieniu własnym i nauczycieli, że jeśli tylko będzie ogłoszony nowy termin egzaminu dojrzałości, to oczywiście pomożemy Wam w przygotowaniach do tego ważnego momentu. Zapewniam, że będę trzymać za Was kciuki i życzę 100 procentowej zdawalności!

I pamiętajcie, że w trudnych chwilach możecie liczyć na pomoc byłych wychowawców  i nauczycieli czekających w murach naszej „budowlanki”!

Szanowni Rodzice !

Jakże nie podziękować Wam za wspólne dostrzeganie problemów i potrzeb naszych uczniów! Przyjmijcie moją wdzięczność i szacunek za wszelką współpracę, za działania wspierające proces edukacyjny i opiekuńczo-wychowawczy szkoły, za zrozumienie, za organizację balu studniówkowego, za wszelkie dobro…

Życzę Wam, abyście byli dumni z Waszych Dzieci i wspierali Ich nadal w dorosłym życiu, pełnym zagrożeń, a także zawsze służyli dobrą radą i pomocną dłonią.

Dziękuję za wszystko!

Drodzy Wychowawcy i Nauczyciele !

W tym ważnym dniu chciałabym podziękować wszystkim, którzy angażowali się w edukację tegorocznych maturzystów. Słowa uznania i wdzięczności kieruję w stronę nauczycieli i wychowawców, którzy nie szczędzili czasu i wysiłku, by kształtować młode serca i umysły. Dlatego wszystkim wychowawcom: Pani mgr Annie Libudzie, Pani mgr Annie Kuładze, a także pani mgr Aleksandrze Jędrocha- opiekunowi słuchaczy naszego liceum składam serdeczne podziękowania.

Dziękuję Wam za trud codziennej pracy dydaktycznej i opiekuńczo-wychowawczej, za każdy gest życzliwości i pomocy okazanej maturzystom, zwłaszcza w tym ostatnim okresie zdalnego nauczania.

Mam nadzieję, że Wasz trud nie zostanie zmarnowany, a wiedza przekazana  Maturzystom zaowocuje w Ich przyszłym życiu !

Szanowni Rodzice, Drodzy Nauczyciele i Pracownicy, Kochani Uczniowie !

Kolejne etapy życia dobiegają końca, ale zaczyna się coś nowego, wartościowego. Warto ciągle cieszyć się darem życia i zapisywać karty osobistej historii. Trafnie Wisława Szymborska napisała, iż „księga zdarzeń zawsze otwarta w połowie”. Zawsze jeszcze można coś sensownego przeżyć i dopisać do swojego życia. Zapewne mniej pozostało mi już do zrobienia, ale tyle jeszcze warto przemyśleć. W pamięci pozostają ludzie i zdarzenia. Warto pielęgnować wspomnienia, jak kwiaty. Warto zachować w sercu dobre wspomnienia!!!

Wszystkim Państwu i Uczniom raz jeszcze za wszystko dziękuję.

Lucyna Wojnowska

Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących