Obrazy na czoło-8

a-1

To kolejny kurs proponowany uczestnikom projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy”. Profesja bardzo dobrze znana każdemu, warto jednak wspomnieć, że dobre jej wykonywanie jest uwarunkowane opanowaniem specjalistycznej wiedzy. Nie wystarczy sprawne przemieszczanie się z tacą pełną talerzy pomiędzy stolikami. Dobry kelner to przede wszystkim kompetentny doradca konsumenta, osoba obeznana z zasadami branżowego savoir-vivre. Bez trudu dobierze odpowiednie nakrycia do podawanych potraw, zastosuje stosowną do rodzaju przyjęcia metodę obsługi konsumentów.
Zajęcia tego kursu prowadzi Pan Grzegorz Kraj, nie tylko praktyk, ale również osoba, która wyszkoliła wielu adeptów branży gastronomicznej.

 

Dla każdego mieszkańca naszego regionu oczywistym jest, że szeroko rozumiana turystyka to realna szansa na ożywienie lokalnej gospodarki. Tak więc zdobycie wiedzy na temat atrakcji turystycznych najbliższej okolicy jest niewątpliwie jednym ze sposobów na zwiększenie swoich szans zatrudnienia w jednym z wielu obiektów nastawionym na obsługę przyjeżdżających tutaj kuracjuszy i innych gości.
Kurs turystyczno-krajoznawczy prowadzony przez Pana Marka Podsiadło, wieloletniego przewodnika i pilota wycieczek ma o tyle specyficzny charakter, że jego uczestnicy nie tylko poznają historię regionu siedząc w szkolnych ławkach, ale również wybierają się w teren. To okazja do zdobycia wielu nowych informacji o miejscach, które dotychczas często mijaliśmy bez świadomości tego, jak atrakcyjne mogą być dla odwiedzających Ponidzie turystów.

Sommelier to nie tylko osoba serwująca wino, ale także zarządzająca magazynem, budująca kartę win i mająca szeroką wiedzę nie tyle o winie i kulinariach, ale też o innych alkoholach, koktajlach i napojach bezalkoholowych (kawie, herbacie, wodzie mineralnej). Doradzi, jakie wino pasuje do danej potrawy, zadba o właściwe kieliszki i temperaturę trunku.
Aby dobrze rozpoznawać gatunki wina, należy ich posmakować. I tutaj wielu uczestników kursu dokonało zaskakującego odkrycia - otóż istnieje wino bezalkoholowe! Zachowuje smak i barwę pierwowzoru, konfekcjonowane jest w takich samych butelkach. Tak więc bez problemu może stanowić podstawę do ćwiczeń w kursie prowadzonym z młodzieżą na terenie szkoły.

Integralną częścią projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku  pracy” stanowi wyjazdowy kurs z zakresu obsługi turystyki prozdrowotnej realizowany w hotelu „Uroczysko” w Cedzynie. Każda z dziesięcioosobowych grup zyskuje okazję odbycia dwudniowego szkolenia w siedzibie wspomnianego obiektu i zapoznanie się z ofertą jego usług. Jest to oczywiście również okazja do nawiązania znajomości z rówieśnikami z innych szkół uczestniczących we wspólnym działaniu.
Dotychczas kurs ten odbyli uczniowie klas czwartych, kolejne wyjazdy są przygotowywane.

Barista-9Wspomniany w tytule barista to specjalność coraz bardziej rozpoznawalna wśród zawodów branży gastronomicznej. To ktoś, kto nie tylko rozpoznaje poszczególne gatunki i odmiany kawy, ale również, a może przede wszystkim, potrafi sprawnie obsługiwać profesjonalne ekspresy, jakie można spotkać w dobrych restauracjach czy kawiarniach. Są to pokaźne gabarytowo urządzenia, które dzięki wytwarzaniu wysokiego ciśnienia, funkcji mielenia ziaren tuż przed przyrządzeniem naparu, a także funkcji spieniania mleka gwarantują najlepszą jakość espresso i innych rodzajów kawy.
Również w tym przypadku uczniowie mogą korzystać z wiedzy kogoś, kto poznał wszystkie tajniki profesji. Pan Mariusz Kotarzewski, bo o nim mowa, od dawna prowadzi szkolenia baristyczne. To dzięki niemu młodzież dowiaduje się, jaka jest różnica pomiędzy arabicą a robustą lub jak należy przygotować dobre latte macchiato. Nie sposób też nie trafić na wspomniane zajęcia – wystarczy iść za niezwykle intensywnym aromatem…

Serwis synchroniczny-5Drugi spośród siedmiu zaplanowanych w ramach projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy” konkurs,który odbył się 7 grudnia 2017 r., zorganizował Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie. Tym razem rywalizowały trzyosobowe zespoły, których zadaniem było zaprezentowanie serwisu synchronicznego. To specjalna, bardzo widowiskowa metoda serwowania podawania do stołu przez kilku kelnerów jednocześnie. Skojarzenie z baletem jest jak najbardziej uprawnione, bo wzajemnemu zgraniu ruchów każdej ekipy towarzyszyła muzyka.
Każda grupa zaprezentowała autorski układ do samodzielnie dobranego tła muzycznego. Całość oczywiście bacznie obserwowali jurorzy. Okazało się, że i tym razem ZSTiO zasłużył na premiowane miejsce. Ekipa w składzie: Nikola Rokita (klasa III T H), oraz Adrian Cepil i Bartosz Robak (obaj z klasy IV T H) zajęła trzecie miejsce. Oby tak dalej!

Konkurs barmański-57Jednym z założeń projektu „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy” jest przeprowadzenie międzyszkolnych konkursów zakresem związanych z tematyką realizowanych szkoleń. Gospodarzami i organizatorami kolejnych turniejów branżowych są placówki zaangażowane w realizację przedsięwzięcia. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących jako pierwszy podjął się przeprowadzenie zmagań, w których wzięli udział uczestnicy kursów kelnerskich. Konkurs został przeprowadzony 5 października 2017 r. Gościny udzielił nam „Słoneczny Zdrój” – hotel stale współpracujący ze szkołą i sprawujący patronacką pieczę nad jedną z hotelarskich klas.
Obok jury składającego się z profesjonalnych barmanów punkty przyznawali również członkowie jury degustacyjnego, a suma przyznanych przez oba podmioty punktów decydowała o ostatecznej kolejności zawodników.
Impreza odbyła się w typowym dla tego zawodu otoczeniu, czyli klubie „Kalejdoskop” - uczestnicy konkursu stanęli więc za prawdziwą ladą barową, posługiwali się też sprzętem używanym na co dzień przez pracowników baru.
Miło nam poinformować, że laur najlepszego barmana zdobyła uczennica ZSTiO, Olga Kieljańska, która oprócz dyplomu otrzymała atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Barman-1Wśród specjalistycznych kursów, z jakich mogą skorzystać uczniowie biorący udział w projekcie „Świętokrzyscy hotelarze dla rynku pracy” szczególną popularnością cieszą się zajęcia prowadzone przez Pana Grzegorza Kraja.
Ten kierownik sali czterogwiazdkowego hotelu „Uroczysko” w Cedzynie to profesjonalista dysponujący specjalistyczną wiedzą, przy tym osoba łatwo nawiązująca kontakt z młodzieżą. Prowadzone przez niego zajęcia to przede wszystkim ćwiczenia. Uczestnicy kursu pod czujnym okiem praktyka sporządzają soft drinki o różnych kompozycjach i smakach, a jednocześnie poznają tajniki podawania poszczególnych napojów.
Każdorazowo w sali, w której odbywają się zajęcia w ramach kursu barmańskiego dominują zapachy typowych składników stosowanych w procesie przyrządzania drinków: cytryny, limonki, mięty czy syropów smakowych. O tym, jak skutecznie może być przekazywana wiedza z tego zakresu, niech świadczy fakt, że w międzyszkolnym konkursie barmańskim pierwsze miejsce przypadło uczennicy naszej szkoły. 

                                                        >>REGULAMIN PROJEKTU<<

Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Świętokrzyskiego otrzymała dofinansowanie największego projektu w ramach konkursu 8.5.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego opiewającego na kwotę ok. 4 793 000 zł. Projekt obejmuje swoim zasięgiem siedem szkół ponadgimnazjalnych z województwa świętokrzyskiego zlokalizowanych w miejscowościach: Busko-Zdrój, Jędrzejów, Łopuszno, Włoszczowa, Staszów, Kielce, Odonów. Okres realizacji projektu to od 01.03.2017 r. do 28.02.2019 r. W ramach projektu młodzież w liczbie 510 osób otrzymuje wsparcie w zakresie:

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd