Obrazy na czoło-8

a-1

Architektura krajobrazu w „budowlance” to profil kształcenia, który - używając branżowego porównania - już dawno przestał być obiecującą nowalijką. Solidnie ukorzeniony, otoczony troską i wsparty rzetelną wiedzą kadry oraz zaangażowaniem adeptów tego zawodu przynosi coraz okazalsze owoce.  To właśnie nasi uczniowie znacząco przyczynili się do pozytywnych zmian w lokalnym środowisku.
Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Szkołą a jej Partnerami doskonalą oni swoje umiejętności praktyczne urządzając tereny zieleni podlegające Uzdrowisku S.A. w Busku – Zdroju.  Żeby zobaczyć, z jakim skutkiem, wystarczy wybrać się do zdrojowego parku - skwery i gazony urządzane przez naszą młodzież to jedna z lepiej rozpoznawalnych wizytówek ZSTiO.
To, że w otoczeniu szkoły możemy podziwiać finezyjnie uformowane iglaki czy starannie kompozycje skalno-roślinne jest oczywiście również ich zasługą.
Architektura krajobrazu to nie tylko projektowanie ogrodów, a coś znacznie więcej. To przede wszystkim kontakt z otaczającą nas przyrodą, kontakt często fizyczny, który daje olbrzymią satysfakcję każdego dnia, kiedy mijamy miejsca zmienione jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki…
Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjów zainteresowanych architekturą krajobrazu na dni otwarte szkoły w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godzinach 15-17. Nasi nauczyciele przybliżą specyfikę zawodu i odpowiedzą na wiele nurtujących pytań.

Rok szkolny 2018/2019

Architektura krajobrazu-4Architektura krajobrazu może kojarzyć się głównie z projektowaniem terenów zieleni wokół ogrodów przydomowych, przestrzeni publicznej czy też układów urbanistycznych. To prawda, jednak oprócz wyżej wspomnianych, to również utrzymanie i pielęgnacja terenów zieleni, sztuka ogrodowa w całej swojej rozpiętości.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy II i III z naszego kierunku mieli do wykonania zadanie polegające na przeniesieniu części drzew i krzewów rosnących na terenach wcześniej zajmowanych przez ZSTiO do nowej lokalizacji przy ulicy Kusocińskiego 3b. Prace zostały podzielone na dwa etapy w okresie jesiennym i wiosennym. Trudność polegała na tym, że przesadzane rośliny miały niejednokrotnie duże rozmiary wynikające z ich wieku, a możliwości wykorzystania maszyn były bardzo ograniczone. Ważne w takich przypadkach było również trafienie w odpowiednie warunki pogodowe, ułatwiające przyjęcie roślin w nowych miejscach.
Zobaczyć w Internecie czy na filmach instruktarzowych to jedno, ale wykonanie w praktyce daje realny obraz nakładu pracy jaki trzeba wnieść przy takich przedsięwzięciach. I teraz pytanie, czy taka wiedza i umiejętności praktyczne przydają się architektowi krajobrazu? Jak najbardziej tak, ponieważ architekci oprócz działalności związanej z projektowaniem, bardzo często prowadzą własne firmy zakładające i pielęgnujące tereny zieleni. Mając styczność z praktyką, dużo łatwiej oszacować koszty i nakłady pracy na poszczególne przedsięwzięcia.
Na architekturze krajobrazu nie może być i nie jest nudno. To pewne. Nie wierzycie? Sprawdźcie

Rok szkolny 2015/2016

Architektura krajobrazu w akcji-5

Architektura krajobrazu w akcji!

Po raz kolejny  architektura krajobrazu  z ZSTiO włączyła się w upiększanie terenów zieleni w Busku–Zdroju. Tym razem sprawa dotyczy parku „Glinianki”, który oprócz funkcji rekreacyjno–wypoczynkowych od tej pory będzie również pełnił funkcję dydaktyczną. W ramach współpracy z Urzędem Miasta I Gminy Busko–Zdrój, uczniowie klasy III TK zaprojektowali i wykonali rabatę bylinową, złożoną głównie
z gatunków bylin mających właściwości lecznicze. Zważając na bliskie sąsiedztwo parku i placówek oświatowych z pewnością będzie to dobre miejsce, żeby od najmłodszych lat poznawać różnorodność świata roślin. Jako fachowcy uprzedzamy, iż na efekt docelowy trzeba trochę zaczekać, ale już w wakacje będzie można podziwiać rabatę w pełnej okazałości.

Kolejnym działaniem naszych architektów krajobrazu było obsadzenie kwietnika zbudowanego na placu zabaw przy os. Gen. Andersa. Tutaj również do pracy chętnie włączyli się uczniowie klasy III TK, wykazując się dużym zaangażowaniem
i profesjonalizmem. Zapraszamy do obejrzenia, choćby w drodze do Skate-parku.

Szczególne podziękowania kierujemy do Marysi Janickiej i Patrycji Ludyni za zaangażowanie nad projektami.

 

Zieleń przy ZSTiO-6

Zieleń przy ZSTiO objęta troskliwą opieką przez adeptów architektury krajobrazu.

 

 

 

Współpraca z Uzdrowiskiem S.A.-7Współpraca z Uzdrowiskiem S.A. w Busku-Zdroju - zajęcia praktyczne.

 

 

 

Pielęgnacja zieleni w Wielkiej Brytanii-3Pielęgnacja zieleni w Wielkiej Brytanii w ramach praktyk zagranicznych.

 

 

 

Pomnik przyrody-2Nasz regionalny pomnik przyrody we wspaniałym towarzystwie klasy III TK.

Dnia 26 marca-1Dnia 26 marca 2019 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę firmy Tynki Hard. Prezentowała ona uczniom klasy I technikum budowlanego, Zasadniczej szkoły zawodowej oraz Branżowej szkoły I stopnia nowoczesną technologię wykonywania dywanów kamiennych. Prelekcja wzbogaciła wiedzę młodzieży o nowe technologie stosowane w budownictwie. Uczniowie mieli też możliwość doskonalenia swoich umiejętności praktycznych wykonując prace na miejscu.

Dnia 15 marca-1Dnia 15 marca 2019 uczniowie klasy III  Ta kształcący się w zawodzie technik budownictwa wraz z opiekunami panią Anną Olszewską i panem Piotrem Zochem odwiedzili plac budowy hospicjum im. Św. Brata Alberta. Dzięki życzliwości właściciela firmy budowlanej Andrzeja Króla i kierownika budowy Marcina Błaszczyka mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami wykonania obiektu. Uczniowie zadawali pytania związane z zastosowanymi materiałami, sposobem rozliczenia budowy i dokumentacją przetargową

W dniu 02.03.2019r.  odbyła się-1W dniu 02.03.2019 r. odbył się etap okręgowy XXXII Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Zespole Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie. W etapie tym wzięło udział dwóch uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik budownictwa Michał Doroz z klasy III Ta oraz Kacper Kucięba z klasy IV Ta.

Prace wykończeniowe w budynku nowej szkoły-7W dniu  18 maja 2018 uczniowie klasy I T A   kształcący się w zawodzie technik budownictwa pod opieką nauczycieli p. Jarosława Paterka i p. Piotra Zocha odwiedzili budowę  nowego budynku  ZSTiO. W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość obserwowania prowadzonych prac wykończeniowych. Młodzież zapoznała się również z układem funkcjonalnym przyszłej szkoły oraz sposobem rozmieszczenia instalacji w pomieszczeniach parteru i pierwszego piętra budynku. Uczniowie w trakcie spotkania zadawali wiele pytań kierownikowi budowy p. Piotrowi Kaweckiemu dotyczących procesu budowlanego.

Budowa boisk sportowych-2W dniu 18.04.2018 r. uczniowie klasy III TA   kształcący się w zawodzie technik budownictwa pod opieką nauczyciela  p. Piotra Zocha odwiedzili budowę  kompleksu boisk sportowych przy SP nr 2 w Busku-Zdroju. Na placu budowy prowadzone były prace związane z wykonywaniem  nawierzchni poliuretanowej metodą natryskową bieżni okólnej 3-torowej o dł. 150 m wokół boiska piłkarskiego oraz bieżni sprinterskiej, a także prace montażowe urządzeń wyposażenia sportowego.

Konkurs Filmowy MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ rozstrzygnięty-3W dniu 21 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się Gala finałowa Konkursu Filmowego „MÓJ ZAWÓD – MOJA PRZYSZŁOŚĆ”, organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy: ze Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Targami Kielce oraz TVP3 Kielce. Wśród konkursowych produkcji, znalazły się te promujące zawody kucharza, fryzjera, budowlańca czy stolarza. W sumie wpłynęło 40 propozycji z ponad 30 szkół z całego regionu. - Chcemy żeby to szkolnictwo zawodowe się odrodziło, temu służą te filmy, chcemy wykorzystać je w celu promowania szkolnictwa zawodowego, ale mamy nadzieję, że szkoły, które je nagrały też wykorzystają je do promocji własnych placówek - mówił Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Za wykonanie filmu promującego zawód technika budownictwa upominki otrzymał uczeń kl. III T A Paweł Czyż.

Etap okręgowy Olimpiady Budowlanej-1W dniu 03.03.2018 r. odbył  się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych  w Zespole Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie. W etapie okręgowym wzięło udział dwoje uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik budownictwa z klasy IV T A tj.: Agnieszka Drożdżowska i Mateusz Markiewicz.

VII Regionalna Olimpiada Budowlana-502.03.2018 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu odbyła się VII Regionalna Olimpiada Budowlana ,,BUDUJ Z PASJĄ” pod patronatem Krajowej Federacji Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani” w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie ZSZ Adam Prokop oraz Sławomir Wienciorek.
Olimpiada została podzielona na dwie części: test i etap praktyczny. Test składał się z 40 pytań dotyczących technologii robót malarsko-tapeciarskich, budownictwa ogólnego i rysunku budowlanego. W etapie praktycznym drużyny zmierzyły się z zadaniem dotyczącym wykonania wielobarwnego malowania na przygotowanym podłożu, zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót malarskich i zasadami BHP. Na 10 dwuosobowych drużyn ze szkół zawodowych trzech województw nasza drużyna zajęła 8 miejsce.
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy.  

Zwiedzamy RIGIPS-4Dnia 18 i 19 stycznia 2018 roku grupa uczniów z klas I A, II A, III A Branżowej Szkoły I Stopnia pod opieką nauczyciela zawodu Pana Jarosława Kozłowskiego odwiedziła zakład produkcyjny płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS w Stawianach. Młodzież zapoznała się z produktami wytwarzanymi w zakładzie, uczestniczyła w pokazie elektronarzędzi i systemów biernej ochrony HILTI oraz wzięła udział w szkoleniu w ramach AKADEMII RIGIPS odnośnie wytycznych montażowych i błędów w systemach.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd