a-1

Architektura krajobrazu w „budowlance” to profil kształcenia, który - używając branżowego porównania - już dawno przestał być obiecującą nowalijką. Solidnie ukorzeniony, otoczony troską i wsparty rzetelną wiedzą kadry oraz zaangażowaniem adeptów tego zawodu przynosi coraz okazalsze owoce.  To właśnie nasi uczniowie znacząco przyczynili się do pozytywnych zmian w lokalnym środowisku.
Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy Szkołą a jej Partnerami doskonalą oni swoje umiejętności praktyczne urządzając tereny zieleni podlegające Uzdrowisku S.A. w Busku – Zdroju.  Żeby zobaczyć, z jakim skutkiem, wystarczy wybrać się do zdrojowego parku - skwery i gazony urządzane przez naszą młodzież to jedna z lepiej rozpoznawalnych wizytówek ZSTiO.
To, że w otoczeniu szkoły możemy podziwiać finezyjnie uformowane iglaki czy starannie kompozycje skalno-roślinne jest oczywiście również ich zasługą.
Architektura krajobrazu to nie tylko projektowanie ogrodów, a coś znacznie więcej. To przede wszystkim kontakt z otaczającą nas przyrodą, kontakt często fizyczny, który daje olbrzymią satysfakcję każdego dnia, kiedy mijamy miejsca zmienione jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki…
Zapraszamy wszystkich uczniów gimnazjów zainteresowanych architekturą krajobrazu na dni otwarte szkoły w każdy pierwszy wtorek miesiąca, w godzinach 15-17. Nasi nauczyciele przybliżą specyfikę zawodu i odpowiedzą na wiele nurtujących pytań.

Rok szkolny 2015/2016

Architektura krajobrazu w akcji-5

Architektura krajobrazu w akcji!

Po raz kolejny  architektura krajobrazu  z ZSTiO włączyła się w upiększanie terenów zieleni w Busku–Zdroju. Tym razem sprawa dotyczy parku „Glinianki”, który oprócz funkcji rekreacyjno–wypoczynkowych od tej pory będzie również pełnił funkcję dydaktyczną. W ramach współpracy z Urzędem Miasta I Gminy Busko–Zdrój, uczniowie klasy III TK zaprojektowali i wykonali rabatę bylinową, złożoną głównie
z gatunków bylin mających właściwości lecznicze. Zważając na bliskie sąsiedztwo parku i placówek oświatowych z pewnością będzie to dobre miejsce, żeby od najmłodszych lat poznawać różnorodność świata roślin. Jako fachowcy uprzedzamy, iż na efekt docelowy trzeba trochę zaczekać, ale już w wakacje będzie można podziwiać rabatę w pełnej okazałości.

Kolejnym działaniem naszych architektów krajobrazu było obsadzenie kwietnika zbudowanego na placu zabaw przy os. Gen. Andersa. Tutaj również do pracy chętnie włączyli się uczniowie klasy III TK, wykazując się dużym zaangażowaniem
i profesjonalizmem. Zapraszamy do obejrzenia, choćby w drodze do Skate-parku.

Szczególne podziękowania kierujemy do Marysi Janickiej i Patrycji Ludyni za zaangażowanie nad projektami.

 

Zieleń przy ZSTiO-6

Zieleń przy ZSTiO objęta troskliwą opieką przez adeptów architektury krajobrazu.

 

 

 

Współpraca z Uzdrowiskiem S.A.-7Współpraca z Uzdrowiskiem S.A. w Busku-Zdroju - zajęcia praktyczne.

 

 

 

Pielęgnacja zieleni w Wielkiej Brytanii-3Pielęgnacja zieleni w Wielkiej Brytanii w ramach praktyk zagranicznych.

 

 

 

Pomnik przyrody-2Nasz regionalny pomnik przyrody we wspaniałym towarzystwie klasy III TK.

Prace wykończeniowe w budynku nowej szkoły-7W dniu  18 maja 2018 uczniowie klasy I T A   kształcący się w zawodzie technik budownictwa pod opieką nauczycieli p. Jarosława Paterka i p. Piotra Zocha odwiedzili budowę  nowego budynku  ZSTiO. W trakcie wizyty uczniowie mieli możliwość obserwowania prowadzonych prac wykończeniowych. Młodzież zapoznała się również z układem funkcjonalnym przyszłej szkoły oraz sposobem rozmieszczenia instalacji w pomieszczeniach parteru i pierwszego piętra budynku. Uczniowie w trakcie spotkania zadawali wiele pytań kierownikowi budowy p. Piotrowi Kaweckiemu dotyczących procesu budowlanego.

Budowa boisk sportowych-2W dniu 18.04.2018 r. uczniowie klasy III TA   kształcący się w zawodzie technik budownictwa pod opieką nauczyciela  p. Piotra Zocha odwiedzili budowę  kompleksu boisk sportowych przy SP nr 2 w Busku-Zdroju. Na placu budowy prowadzone były prace związane z wykonywaniem  nawierzchni poliuretanowej metodą natryskową bieżni okólnej 3-torowej o dł. 150 m wokół boiska piłkarskiego oraz bieżni sprinterskiej, a także prace montażowe urządzeń wyposażenia sportowego.

Konkurs Filmowy MÓJ ZAWÓD - MOJA PRZYSZŁOŚĆ rozstrzygnięty-3W dniu 21 marca 2018 roku w Centrum Kongresowym Targów Kielce odbyła się Gala finałowa Konkursu Filmowego „MÓJ ZAWÓD – MOJA PRZYSZŁOŚĆ”, organizowanego przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i Wojewodę Świętokrzyskiego we współpracy: ze Specjalną Strefą Ekonomiczną „Starachowice” S.A., Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), Targami Kielce oraz TVP3 Kielce. Wśród konkursowych produkcji, znalazły się te promujące zawody kucharza, fryzjera, budowlańca czy stolarza. W sumie wpłynęło 40 propozycji z ponad 30 szkół z całego regionu. - Chcemy żeby to szkolnictwo zawodowe się odrodziło, temu służą te filmy, chcemy wykorzystać je w celu promowania szkolnictwa zawodowego, ale mamy nadzieję, że szkoły, które je nagrały też wykorzystają je do promocji własnych placówek - mówił Kazimierz Mądzik, Świętokrzyski Kurator Oświaty.
Za wykonanie filmu promującego zawód technika budownictwa upominki otrzymał uczeń kl. III T A Paweł Czyż.

Etap okręgowy Olimpiady Budowlanej-1W dniu 03.03.2018 r. odbył  się etap okręgowy Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych  w Zespole Szkół Budowlanych Nr 1 w Krakowie. W etapie okręgowym wzięło udział dwoje uczniów naszej szkoły kształcących się w zawodzie technik budownictwa z klasy IV T A tj.: Agnieszka Drożdżowska i Mateusz Markiewicz.

VII Regionalna Olimpiada Budowlana-502.03.2018 r. w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. prof. Z. Strzeleckiego w Sandomierzu odbyła się VII Regionalna Olimpiada Budowlana ,,BUDUJ Z PASJĄ” pod patronatem Krajowej Federacji Edukacji Zawodowej i Kultury Fizycznej „Budowlani” w Kielcach. Naszą szkołę reprezentowali dwaj uczniowie ZSZ Adam Prokop oraz Sławomir Wienciorek.
Olimpiada została podzielona na dwie części: test i etap praktyczny. Test składał się z 40 pytań dotyczących technologii robót malarsko-tapeciarskich, budownictwa ogólnego i rysunku budowlanego. W etapie praktycznym drużyny zmierzyły się z zadaniem dotyczącym wykonania wielobarwnego malowania na przygotowanym podłożu, zgodnie z warunkami technicznymi wykonania i odbioru robót malarskich i zasadami BHP. Na 10 dwuosobowych drużyn ze szkół zawodowych trzech województw nasza drużyna zajęła 8 miejsce.
Wszystkie drużyny otrzymały nagrody rzeczowe i dyplomy.  

Zwiedzamy RIGIPS-4Dnia 18 i 19 stycznia 2018 roku grupa uczniów z klas I A, II A, III A Branżowej Szkoły I Stopnia pod opieką nauczyciela zawodu Pana Jarosława Kozłowskiego odwiedziła zakład produkcyjny płyt gipsowo-kartonowych RIGIPS w Stawianach. Młodzież zapoznała się z produktami wytwarzanymi w zakładzie, uczestniczyła w pokazie elektronarzędzi i systemów biernej ochrony HILTI oraz wzięła udział w szkoleniu w ramach AKADEMII RIGIPS odnośnie wytycznych montażowych i błędów w systemach.

Uczniowie na Targach Budowlanych-1Dnia 11 maja uczniowie z klasy II TA, kształcący się w zawodzie technik budownictwa, byli obecni na Międzynarodowych Targach Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA oraz Międzynarodowych Targach Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD w Kielcach. Podczas targów mieli możliwość zapoznania się z najnowocześniejszym sprzętem ogólnobudowlanym i drogowym. Zaznajomili się także z materiałami i nowoczesnymi technologiami stosowanymi w budownictwie drogowym. Uczniowie byli bardzo zainteresowani ofertami wystawców. Szczególnie ich uwagę zwrócił symulator pracy koparki, na którym mogli przez chwilę zostać jej wirtualnym operatorem.

Targi Kielce 2017-6Dnia 2 marca uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego odwiedzili Targi Kielce w ramach targów ENEX 2017. Na Targach zaprezentowały się firmy europejskie jak i silne marki polskie dotyczące rynku energetyki i odnawialnych źródeł energii. Bogata ekspozycja i szeroka oferta kierowana była do ludzi ceniących sobie możliwości wykorzystywania i pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz o przetwórstwo odpadów w szerokim tego znaczeniu.
Targi Enex to duży krok w przyszłość dla każdego człowieka, któremu zależy na dalszych losach naszej planety. 

Zadaniem szkolnego koła budowlanego jest poszerzanie zainteresowań u uczniów  w następujących obszarach:

  • budownictwo z technologią,
  • materiały budowlane,
  • projektowanie,
  • konstrukcje budowlane
  • przygotowanie dokumentacji przetargowej.

W ramach tych zajęć młodzież jest wdrażana do szukania nowości budowlanych oraz nabywania umiejętności zastosowania wiedzy w praktycznych zadaniach problemowych. Wśród uczniów kształtowana jest także postawa zdrowej rywalizacji opartej na współpracy i aktywności w zdobywaniu wiedzy. Treści realizowane w ramach szkolnego koła budowlanego umożliwiają lesze przygotowanie uczniów do Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych, jak również pomagają w wyborze przyszłej drogi zawodowej.


Rok szkolny 2016/2017

Uczniowie w biurze projektowym

Uczniowie w biurze projektowym.-1W dniu 1.12.2016 r. uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć Szkolnego Koła Budowlanego odwiedzili biuro projektowe STUDIO TM świadczące kompleksowe usługi projektowe. Wychowankowie zadawali pytania projektantowi Panu Romanowi Jureckiemu związane z etapami tworzenia dokumentacji projektowej. Projektant udostępnił młodzieży do wglądu przykładową dokumentację. Jako ciekawostkę należy dodać, że właściciel biura przedstawił plany zagospodarowania miasta  Buska Zdroju z okresu międzywojennego oraz projekt domu na ulicy Kilińskiego z okresu zaborów. Na zakończenie wizyty projektant wręczył uczniom katalogi z gotowymi projektami domów oraz przykładowe projekty architektoniczne, które to zostaną wykorzystane na zajęciach z rysunku technicznego i dokumentacji budowlanej.

Poznajemy nowe technologie

Tradycją Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju jest organizowanie szkoleń i pokazów dla młodzieży uczącej się w zawodach budowlanych. Takie działania są szczególnie ważne w roku szkolnym ogłoszonym rokiem szkolnictwa zawodowego.

W dniu 05.12.2016 r. Przedstawiciele firmy „Dolina Nidy”  Pan Tadeusz Nogacki oraz Pan Mirosław Łaszek prowadzili zajęcia przeznaczone dla uczniów kształcących się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz młodzieży technikum budowlanego. Firma ta zaprezentowała technologię wykonywania gładzi gipsowych narzucanych mechanicznie i następnie odpowiednio obrabianych do uzyskania pożądanego efektu końcowego. Każdy z uczestników, pod nadzorem przedstawicieli firmy, miał możliwość praktycznego uczestnictwa w tych pokazach. 

Rok szkolny 2015/2016

Olimpiada Budowlana 2106-1Podczas XXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych w Krakowie.

 

 

 

Wienerberger-5Dnia 17 listopada 2015 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli firmy Wienerberger. Prezentowali oni uczniom klas technikum budowlanego nowoczesną technologię wznoszenia murów systemem Porotherm DRYFIX. Prelekcja wzbogaciła wiedzę młodzieży o nowe technologie stosowane w budownictwie. Uczniowie mieli też możliwość doskonalenia swoich umiejętności praktycznych wykorzystując system w wykonywaniu murów.

 

Norma Pro-1Przygotowujemy dokumentację projektową w programie Norma Pro.

 

 

 

Eliminacje do olimpiady-2Podczas eliminacji do zawodów okręgowych XXIX Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Budowlanych.

Program koła matematycznego związany jest z programem nauczania matematyki w klasach II technikum. Przewidziany jest on do realizacji w ciągu roku szkolnego. Ma on na celu przygotować ucznia do egzaminu maturalnego z matematyki w części pisemnej.
Przeznaczony jest dla wszystkich uczniów, którzy zamierzają zdawać egzamin z matematyki oraz planują podjąć dalszą naukę na wyższych uczelniach.
Część zajęć jest przeznaczona na utrwalenie treści materiału z zakresu podstawy programowej. Materiał ten po opracowaniu indywidualnym przez uczniów zostanie powtórzony wspólnie na zajęciach. Drugi moduł zajęć przeznaczony jest na rozwiązywanie zadań maturalnych oraz poznanie kryteriów oceniania zasad przyznawania punktów za poszczególne etapy rozwiązania zadania.
Uczestnicy zajęć będą też mogli poszerzyć swoją wiedzę matematyczną o kilka treści programowych nie należących do podstawy programowej.

Zajęcia odbywają się raz w tygodniu po zajęciach lekcyjnych

Termin realizacji: czwartek każdego tygodnia

Godzina realizacji: 13.00 – 13.45

Sala: Z11

Prowadzący: Małgorzata Służalska

 

W ramach Koła Polonistycznego młodzież brała udział w montażu słowno – muzycznym poświęconym błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który odbył się 22.10.2013 roku w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Busku – Zdroju oraz 24.10.2013 roku w naszej szkole.
KOŁO POLONISTYCZNE-1
KOŁO POLONISTYCZNE-2
Braliśmy również udział w Przeglądzie Poezji Legionowej Żołnierskiej i Niepodległościowej, który odbył się 14.11.2013 roku w Buskim Samorządowym Centrum Kultury.
KOŁO POLONISTYCZNE-3
A także w Ogólnopolskim Turnieju Piosenki Poetyckiej i Przeglądzie Poezji Śpiewanej
KOŁO POLONISTYCZNE-4
Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!