Obrazy na czoło-8

a-1

19 kwietnia 2018 roku w internacie odbyło się pożegnanie młodzieży kończącej naukę w ZSTiO. Młodsi uczniowie zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek grilla i szereg miłych niespodzianek. Nie obyło się też bez prezentów i podziękowań za wspólnie spędzony czas. Młodzież kończąca szkołę otrzymała pamiątkowe kubki, słodycze i długopisy. Na zakończenie imprezy głos zabrała Agnieszka Drożdżowska, która podziękowała kadrze pedagogicznej i młodszym kolegom za mile spędzone lata. 

Spotkanie opłatkowe-1Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Młodzież mieszkająca w internacie ZSTiO zorganizowała spotkanie opłatkowe. Odbyło się ono w środę 20 grudnia w godzinach popołudniowych. W czasie programu artystycznego zaprezentowano tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Jak nakazuje zwyczaj spotkania opłatkowego składaliśmy sobie życzenia łamiąc się tradycyjnym opłatkiem, a życzeniom nie było końca . Podczas wieczerzy nie zabrakło tradycyjnych potraw, był wiec barszcz czerwony z uszkami, ryby, strucla makowa i wiele innych przysmaków za przygotowanie których serdecznie dziękujemy naszym paniom kucharkom. Pani dyrektor Lucyna Wojnowska oraz pani kierownik internatu Bożena Bogacz złożyły wszystkim obecnym życzenia najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, aby   spełniły się wszystkie  marzenia i  Nowy Rok obdarował  nas szczęściem i pomyślnością. Rodzinna atmosfera spotkania towarzyszyła wszystkim obecnym.
Na tym polega wyjątkowość naszych polskich świąt spędzanych w gronie najbliższych przy wigilijnym stole, wśród zapachów świątecznych potraw, goździków, pierniczków, przypraw  i przy blasku mieniącej się kolorami choinki.
Niech te święta będą dla wszystkich czytających właśnie te słowa  czasem wyjątkowym, spędzonym w rodzinnym gronie. Wesołych Świąt!

13 grudnia-1W celu upamiętnienia ofiar stanu wojennego w Polsce Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków, aby 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalić w oknie swojego domu światełko.  Dlatego też o tej porze w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  uczciliśmy pamięć  wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli na skutek wydarzeń z grudnia 1981 roku. W skupieniu i ciszy wysłuchaliśmy informacji na temat  tych tragicznych wydarzeń i zapaliliśmy światło wolności. 

To jest Moja Matka ta Ojczyzna…-222 listopada w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyło się spotkanie  poświęcone  Janowi Pawłowi  II, a także odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dla naszego papieża Ojczyzna była największym dobrem, a wolność jedną z najwyższych wartości, o którą walczył słowem przez całe życie.  „Każdy powrót do Polski to tak, jak powrót pod znajomą strzechę rodzinnego domu, gdzie każdy najdrobniejszy przedmiot przypomina nam wiele, przypomina nam to, co sercu jest najbliższe, najdroższe.” Wkładu Karola Wojtyły w drogę do niepodległości nie można w żaden sposób policzyć, zmierzyć ani do niczego porównać. Jego wkładem jest danie nadziei oraz przypomnienie Polakom, że Polska to kraj wielki, który przez setki lat przeciwstawił się każdemu z zaborców. Przez wiele lat  papież dodawał nam - odwagi, przypominał czym jest honor, braterstwo i patriotyzm. Przypomniał, że potrafimy przeciwstawić się każdej przeciwności losu i jak bardzo potrafimy walczyć o swoją Ojczyznę. W trakcie spotkania Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy fragmenty filmów historycznych i fragmenty pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Czytaj więcej...

Jesienny spacer-219 października 2017 roku, korzystając z ostatnich słonecznych dni jesieni, uczniowie internatu ZSTiO udali się do skateparku. Celem wycieczki były zajęcia rekreacyjno- sportowe oraz integracja młodzieży. Uczniowie ćwiczyli na przyrządach gimnastycznych, rowerach stacjonarnych i trampolinie. Największą atrakcją była wspinaczka na kolorowej „pajęczynie” oraz zabawa z najmłodszymi użytkownikami skateparku. Po zajęciach sportowych młodzież wspólnie z wychowawcami spacerowała po Parku Zdrojowym i alei Mickiewicza, gdzie podziwiała piękne rzeźby, pomnik Leszka Czarnego, Wojciecha Belona i zabytkowe kamieniczki. W trakcie spaceru wychowankowie zapoznali się również z historią Buska. 

Grill integracyjny-421 września 2017 r. młodzież internatu wraz z wychowawcami uczestniczyła w grillu integracyjnym. Pieczeniu kiełbasek towarzyszyły tańce, kalambury i gry zespołowe. Starsi uczniowie z radością powitali nowy rocznik wkraczający w progi internatu, a wspólna zabawa miała charakter integracyjny. Bohaterem wieczoru był Oskar Makówka, który dzielnie stał przy grillu i zawiadował wydawaniem kiełbasek. Pomimo chłodu, ten wrześniowy wieczór okazał się bardzo ciepły i sympatyczny.

Poezja wnosi ogromne piękno do życia, ale także i wielki smutek.

26 kwietnia 2017 roku uczniowie internatu ZSTiO wraz z wychowawcami uczestniczyli w wieczornicy „Jan Paweł II - papież, który był poetą”. Myślą przewodnią spotkania były rozważania i refleksje na temat poezji Jana Pawła II. Utwory Wojtyły odkrywają tajemnice duszy samego poety, stając się kluczem do zrozumienia naszego wielkiego rodaka. Jednocześnie, pomagają czytelnikowi w zrozumieniu siebie samego, swojego losu, swojego życiowego powołania, istoty miłości, związków z innymi ludźmi i osobistej relacji człowieka z Bogiem. Analiza dzieł papieża prowadzi do wniosków nie tylko literackich, ale również antropologicznych, filozoficznych, psychologicznych i teologicznych.        Po odczytaniu fragmentów dzieł papieża młodsi koledzy skierowali swe słowa do tegorocznych maturzystów, którzy już niebawem opuszczą mury internatu. Czwartoklasiści otrzymali od kolegów miłe upominki i życzenia sukcesów na egzaminie dojrzałości. Po części oficjalnej młodzież udała się na poczęstunek, a środowy wieczór upłynął w miłej, sympatycznej atmosferze.  

Słodkie Walentynki-120 lutego 2017 roku w internacie odbyły się Owocowe Walentynki. Mieszkańcy wraz z wychowawcami  rozmawiali na temat racjonalnego odżywiania, uzupełniali piramidę zdrowego stylu życia i rozwiązywali krzyżówkę. Młodzież wykonała również prace plastyczne o tematyce prozdrowotnej i poznała walory jednego z najzdrowszych owoców - jabłka. W finalnej części imprezy uczniowie wraz z nauczycielami degustowali zdrowe sałatki owocowe. Było pysznie!!!

Spotkanie wigilijne w internacie-1Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.
W dniu 19 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w internacie ZSTiO, w którym uczestniczyli mieszkańcy internatu, dyrekcja szkoły, kierownik internatu, a także wychowawcy. Wieczór rozpoczął się programem artystycznym, podczas którego przypomniano stare zwyczaje, przesądy, obyczaje rodzinne, menu obrzędowej kolacji, podarki i kolędy- wszystko, co składa się na niepowtarzalny nastrój i magię świąt. Jak nakazuje zwyczaj spotkania wigilijnego, składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem, życząc sobie zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie przy świątecznie zastawionym stole odśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy. Podczas wieczerzy nie zabrakło tradycyjnych potraw, był więc barszcz czerwony z uszkami, ryby, strucla makowa i wiele innych przysmaków za przygotowanie których serdecznie dziękujemy naszym paniom kucharkom. Pani dyrektor Lucyna Wojnowska oraz pani kierownik internatu Bożena Bogacz złożyły wszystkim obecnym życzenia najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, aby  spełniły się nasze  marzenia, a Nowy Rok obdarował  nas szczęściem i pomyślnością.  Atmosfera tego wigilijnego wieczoru długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.
”Zakochani  w obchodzeniu świąt zaśpiewajmy Lulajże… i spójrzmy ufnie w otwarte niebo, w bezśnieżną drogę, jakbyśmy mieli żyć wiecznie z kolędą w znoszonych plecakach, z oczami pełnymi ufności.”

         Niech  te święta będą czasem wyjątkowym, spędzonym w rodzinnym gronie.

                                                                                                                   Wesołych Świąt!

Niepodległość-1Niepodległość - trudne słowo.

Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?”

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze do wolności. Pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach zorganizowaliśmy 23 listopada w internacie uroczystą wieczornicę. W dość nietypowy sposób postanowiliśmy przeprowadzić widzów przez wydarzenia, które doprowadziły najpierw do upadku, a wreszcie do odrodzenia naszego kraju po 123 latach niewoli.
Spotkanie to, na którym była obecna dyrekcja szkoły, nauczyciele i mieszkańcy internatu, była  chwilą refleksji nad tym, czym dla nas jest wolna ojczyzna. Bo niepodległość to rzeczywiście trudne słowo i może nie do końca doceniamy, co ono znaczy, gdyż nasze pokolenie, na szczęście, już nie pamięta, jak trudno żyć, gdy jest się zniewolonym. Jednak warto przypominać sobie, że na ten nasz dzisiejszy spokój zapracowało wielu, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym  kraju. Była to lekcja historii i patriotyzmu.

                                                                                                   

Błogosławieni, miłosierni-4Błogosławieni, miłosierni, to hasło Światowych Dni Młodzieży, ale brzmiało ono także w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Wielkiego w Busku-Zdroju podczas wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi II. Trzeciego listopada młodzież, wychowawcy, zaproszeni goście przeżywali ponownie najważniejsze momenty życia tego największego Polaka. Siedząc przy delikatnym świetle lamp wzruszaliśmy się słysząc, jak wyglądało trudne, ale i bardzo bogate życie Karola Wojtyły, jak wspominali go przyjaciele, sąsiedzi, koledzy ze szkolnych ławek. Trafiało to do naszych serc tym bardziej, iż widzieliśmy prezentację ukazującą najważniejsze chwile w pontyfikacie Jan Pawła II. O papieżu Polaku, który podbijał serca ludzi na całym świecie, można mówić wiele, lecz należy starać się żyć według Jego drogowskazów. O jednym przypomniała na koniec pani dyrektor Lucyna Wojnowska, kierując się do zgromadzonej młodzieży: „wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”.
Przebrzmiały słowa śpiewanej „Barki”, ale w pamięci pozostaną wspomnienia o człowieku, papieżu, Polaku.

20 października 2016 roku na terenie internatu przy ZSTiO odbył się wieczór integracyjny. Uczniowie klas wyższych bawili się wspólnie z nowymi mieszkańcami, którzy we wrześniu rozpoczęli naukę i zamieszkali w murach naszej bursy. Imprezę zapoczątkowały wspólne gry, zabawy i kalambury. Po części wstępnej młodzież delektowała się smakołykami i uczestniczyła w projekcji filmu ,,Warcraft”. Wspólnie spędzony wieczór sprawił, że mieszkańcy internatu poczuli domową, miłą atmosferę. Pomimo chłodu, ten październikowy wieczór okazał się bardzo ciepły. 

Popołudnie z książką-129 września 2016 r. spędziliśmy w internacie wspólnie czytając fragmenty „Potopu” H. Sienkiewicza . Wybór lektury nawiązywał do obchodzonego właśnie Roku Henryka Sienkiewicza, ustanowionego przez Sejm i Senat, w związku ze 170. rocznicą urodzin i 100 rocznicą śmierci pisarza. Przypomnijmy, że Henryk Sienkiewicz (1846-1916) był  powieściopisarzem i publicystą, laureatem Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jednym  z najpopularniejszych polskich pisarzy. „Potop” jest jedną  z jego najsłynniejszych  powieści, której pierwsze odcinki pojawiły się w prasie 130 lat temu. Niektórzy uczniowie  mieli wątpliwości kiedy urodził się i tworzył  Henryk Sienkiewicz,  warto zatem przypomnieć  sobie biografię i dorobek twórczy  pisarza.
Czytanie jest niezwykle ważne.  Wspólna lektura to  doskonały moment by odczytać tekst na nowo, zastanowić się, jakie jest  jego przesłanie. I tak też się stało. Do czytelniczej rywalizacji przystąpiło kilkoro uczniów. Prym wiedli tegoroczni maturzyści. Najwięcej głosów i słodki upominek zdobyła Patrycja Ludynia. Gratulujemy!!!

Sport i rekreacja w internacie-12

Młodzież mieszkająca w internacie często odwiedza jedną z najciekawszych atrakcji naszego miasta – buski skatepark. Uczniowie korzystają z ogólnodostępnego sprzętu do ćwiczeń, szczególną popularnością wśród dziewczyn cieszy się „kolorowa pajęczyna” oraz rowerki. Chłopcy tradycyjnie wybierają grę w piłkę nożną. Ochoczo wybrali się na „Orlik”, aby potrenować swoje umiejętności. Wszyscy chętnie korzystają popołudniami z boiska szkolnego, które znajduje się tuż przy naszym internacie. 

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd