Obrazy na czoło-8

a-1

Kwesta dla Wyklętych-1Kolejny raz w dniu Wszystkich Świętych kwestowano na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych na cmentarzach całej Polski.
W tym roku w kweście uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju zrzeszeni w Drużynie Strzeleckiej. Pod opieką pana Janusza Odo pieniądze do puszek zbierali: Paulina Gabryś, Dominika Wieloch, Mariusz Grochowski, Paweł Nowicki i Bartosz Wojciechowski.

Święto W niedzielę 17 kwietnia 2016 roku w Czarnocinie Związek Strzelecki „Strzelec” brał udział w uroczystości nadania jednostce imienia generała Bronisława Kwiatkowskiego poprzedzonej ćwiczenia z musztry wojskowej. Obchody, w charakterze szczególnego gościa, uświetniła żona zmarłego Generała Pani Krystyna Kwiatkowska oraz kompania reprezentacyjna 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” brygadier Krzysztof Wojewódzki oraz kwatermistrz ZS „Strzelec” st. insp. Daniel Woś. Obecni byli również wysocy rangą przedstawiciele Wojska Polskiego, przedstawiciele władz powiatowych i gminnych.

Czytaj więcej...

Uroczystość wręczenia Aktu Mianowania oraz Broni Białej ppłk Janowi Kani-5W piątek, 6 lutego 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury w Stopnicy, odbyła się uroczystość wręczenia aktu mianowania i broni białej ppłk Janowi Kani ze Stopnicy.
Jan Kania to żywa historia ruchu ludowego na kielecczyźnie. Całe swoje życie związany z ruchem ludowym, już jako szesnastolatek czynnie uczestniczył w działalności koła "WICI”. Członek Batalionów Chłopskich i Komendant BCh gminy Stopnica, represjonowany w okresie powojennym. Do dnia dzisiejszego jest członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego, chętnie dzieląc się swoim bogatym doświadczeniem.
Wręczenia Aktu Mianowania i ufundowanej przez Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka szabli oficerskiej, symbolu męstwa, waleczności i przynależności do stanu oficerskiego, w imieniu Ministra ON, w asyście Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego ppłk Wiesława Święchowicza, dokonała V-ce Minister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz.  
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu terytorialnego, młodzież szkolna, rodzina wyróżnionego oraz zaproszeni goście.
Uroczystość uświetnił występ Młodzieżowego Chóru z Gimnazjum Kazimierza Wielkiego w Stopnicy pod kierunkiem Anity Brudek, a także uczniowie i absolwenci ZSTiO zrzeszeni w drużynie Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Uroczystość zakończyło spotkanie pokoleniowe przy żołnierskiej grochówce, a wspomnieniom nie było końca.
 
Źródło: portal busko.com.pl
Link:http://busko.com.pl/uroczystosc-wreczenia-aktu-mianowania-oraz-broni-bialej-pplk-janowi-kani-foto,,3,1,1,1,18646,n.html
 
Tegoroczne zakończenie roku szkolnego miało dla dwóch spośród naszych maturzystek szczególny wymiar. Kasia Ciszowska i Ewelina Kocerba rozstawały się nie tylko ze szkołą, ale również z funkcjonującą przy niej jednostką Związku Strzeleckiego „Strzelec”. Minione cztery lata były dla obydwu dziewcząt nie tylko okresem wytężonej nauki, ale również czasem służby. Nie można bowiem użyć innego określenia na fakt pozostawania w dyspozycyjności podczas wszystkich świąt i uroczystości- tak szkolnych, jak i państwowych.
Zarówno Kasia, jak i Ewelina brały też udział w marszach szlakiem Powstania Styczniowego, co zważywszy dystans i zwykle niesprzyjające warunki pogodowe zasługuje na szczególne podkreślenie. Warto dodać, że w minionym roku ekipa TVP Kielce relacjonująca to wydarzenie o wywiad poprosiła właśnie jedną z naszych dziewczyn. Spośród wielu innych przedsięwzięć, jakie odbywały się z ich udziałem należy wspomnieć chociażby szkolenia strzeleckie w obiektach kieleckiej WSH, obóz w Bieszczadach czy coroczne uroczystości upamiętniające ppłk. Jana Piwnika  „Ponurego” na Wykusie.
Zważywszy te i wiele innych okoliczności, obie strzelczynie zostały na wniosek dowódcy JS 2121 awansowane odpowiednio:
  • starszy strzelec Katarzyna Ciszowska do stopnia sekcyjnej
  • drużynowa Ewelina Kocerba do stopnia sierżanta
Rozkaz zawierający awans podpisał Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” brygadier Krzysztof Wojewódzki, który ponadto wystosował do obu awansowanych okolicznościowe dyplomy. Podczas uroczystości pożegnania klas maturalnych dyplomy te wręczył naszym absolwentkom komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Busku-Zdroju, ppłk. Jarosław Molisak.
W bieżącym roku przypada 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Podobnie jak w latach poprzednich, nadzór nad organizacją marszu sprawują: Federacja Kapituła Równość- -Wolność – Niepodległość, Związek Strzelecki „Strzelec", UMiG w Suchedniowie, UM iG w Bodzentynie.

Czytaj więcej...

11 listopada 2012, pod koniec wieczornej mszy w kościele pw. NPNMP w Busku- Zdroju odbyło się uroczyste ślubowanie młodzieży zrzeszonej w Związku Strzeleckim „Strzelec”. Drużyna oznaczona w ogólnopolskich strukturach  jako JS 2121 działa od października 2006 przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Busku- Zdroju.

Czytaj więcej...

Marsz Szlakiem Powstania Styczniowego 1863r. Suchedniów – Bodzentyn powstał dla uczczenia i utrwalenia pamięci czynu niepodległościowego miast Suchedniów i Bodzentyn. Łączyła je determinacja i hasło „Równość – Wolność – Niepodległość". W noc z 22 na 23 stycznia 1863r. wyszli z Suchedniowa Powstańcy uzbrojeni w strzelby myśliwskie, szable i kosy. Oddział Suchedniowski w liczbie 400 osób zorganizowali bracia Dawidowiczowie , na szlak boju wymaszerowali pod dowództwem braci Wędrychowskich. Celem ich ataku był garnizon żandarmerii Rosyjskiej w Bodzentynie. Ich partyzancka wojna z najpotężniejszym wówczas mocarstwem świata trwała prawie rok. Niewielu żołnierzy powróciło do domów, ponieważ zostały one w odwecie za udział w powstaniu spalone podczas pacyfikacji Suchedniowa. Wysiłek tych ludzi nie poszedł na marne; wynikiem Powstania stał się powiew wolności przeradzający się w gorący patriotyzm pokoleń Polaków, który w konsekwencji stworzył czyn 1914 roku – zalążek własnej armii, a następnie Niepodległość Ojczyzny.

Czytaj więcej...

13 stycznia 2013, podobnie jak w całym kraju, po raz kolejny zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Charakterystyczne mundury z logo ZS „Strzelec” były wyraźnie wyróżniały się wśród osób pracujących w sztabie orkiestry w siedzibie BSCK.. Strzelcy zajmowali się sprawami organizacyjnymi, a także na specjalnie przygotowanym stanowisku prezentowali sprzęt i wyposażenie typowe dla tego typu jednostki. Ich stoisko przykuwało uwagę zwłaszcza młodych ludzi licznie tego dnia przybywających do siedziby buskiego domu kultury.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!