Obrazy na czoło-8

a-1

Internat przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego istnieje od 1992r. Mieści się w budynku B kompleksu szkolnego położonego w Busku-Zdroju przy ulicy Bohaterów Warszawy.
Internat jest placówką opiekuńczo-wychowawczą przeznaczoną dla młodzieży. Jest to placówka koedukacyjna – mieszkają tu dziewczęta i chłopcy. Internat zapewnia całodobową opiekę wychowawczą sprawowaną przez wysokokwalifikowaną kadrę pedagogiczną oraz pełne wyżywienie (śniadania, obiady, kolacje,) od poniedziałku do piątku. Internat jest zamknięty w wakacje, ferie zimowe oraz podczas przerw w nauce szkolnej, w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Wychowankowie są podzieleni na cztery grupy, każda grupa ma swojego wychowawcę i swój samorząd.
Oferujemy 50 miejsc w pokojach 4 i 2 osobowych. Mieszkańcy mogą korzystać z pokoju przeznaczonego do nauki indywidualnej, gdzie mają możliwość w niekrępujący sposób, przygotować lekcje i uczyć się. Pokoje są przestronne, wyposażone w nowy, estetyczny i funkcjonalny sprzęt umożliwiający optymalne warunki do nauki i wypoczynku.
Każdy mieszkaniec ma do dyspozycji tapczan, szafę ubraniową, szafkę nocną i żywnościową, półkę na książki, stolik do nauki, lampkę nocną oraz niezbędny do wygodnego mieszkania sprzęt techniczny. Do dyspozycji wychowanków przeznaczone są nowoczesne łazienki z prysznicami, pralka automatyczna. Dysponujemy świetlicą wyposażoną w telewizor, DVD, sprzęt grający i komputery ze stałym łączem do internetu. Cztery razy w tygodniu do dyspozycji wychowanków jest również biblioteka dysponująca 9578 woluminami w tym encyklopediami, słownikami, lekturami szkolnymi i ich opracowaniami, a także książkami z różnych dziedzin naukowych i beletrystyką, zbiorem kaset video z ekranizacjami lektur szkolnych. Ponadto biblioteka posiada czasopisma specjalistyczne, naukowe i popularne.
W kompleksie szkolnym jest siłownia wyposażona w profesjonalny sprzęt ćwiczeniowy, w której odbywają się zajęcia prowadzone przez trenera posiadającego wymagane uprawnienia. Do dyspozycji młodzieży pozostaje również inny sprzęt sportowy jak piłki, rakietki, stół pingpongowy.
Budynek Internatu jest monitorowany co zapewnia pełne bezpieczeństwo mieszkańcom. Przewidywany koszt miesięcznego pobytu w internacie  wraz z wyżywieniem dla młodzieży wynosi około 200 zł. / 11 zł. stawka dzienna + 5zł. (piątek) + 20 zł. (zakwaterowanie) /.  
W przypadku trudnej sytuacji rodziny istnieje możliwość obniżenia lub zwolnienia z opłat za pobyt w internacie po złożeniu podania (z uzasadnieniem i dołączonymi ewentualnie zaświadczeniami – druk do pobrania).
Gwarantowany jest zatem przyzwoity poziom warunków bytowych przy niskim koszcie utrzymania. Uczeń chętny do zamieszkania w internacie powinien złożyć pobrane na miejscu lub stronie internetowej podanie o przydzielenie miejsca a po uzyskaniu miejsca w dniu zakwaterowania mieć ze sobą:

 • dowód osobisty lub odpis skrócony aktu urodzenia z wpisanym zameldowaniem na okres stały (do zameldowania na pobyt czasowy),
 • komplet pościeli, ubrania i bieliznę na zmianę, ręcznik i środki higieny osobistej oraz rzeczy osobiste,
 • środki finansowe na opłatę za internat i jednorazową kaucję zwrotną – łącznie około 350 złotych,
 • no i... dobry humor oraz niekiedy, szczególnie na początku roku szkolnego, cierpliwość.

Adres placówki:

Internat Zespołu Szkół technicznych i Ogólnokształcących

ul. Bohaterów Warszawy 120

28-100 Busko – Zdrój

Tel. (41) 378 24 72 wew. 37

 Pracownicy pedagogiczni internatu:

 • kierownik internatu - mgr Bożena Bogacz
 • wychowawcy:
  • mgr Małgorzata Cichy
  • mgr Ewa Klimczak
  • mgr inż. Marzena Kornaś
  • mgr Katarzyna Rogowicz-Plisak
  • mgr Anna Libuda
  • mgr Julita Ładowska

 Pracownicy niepedagogiczni:

 • Monika Kapusta
 • Bożena Siołek
 • Joanna Głuszek
 • Barbara Piątek

 Samorząd internatu:

Przewodniczący: Agnieszka Drozdowska
Zastępca przewodniczącego: Konrad Czaplak
Skarbnik: Mariusz Komasara

Sekcja plastyczna:

 • Patrycja Chruścicka
 • Sylwia Zębala
 • Paulina Lech
 • Paulina Durma
 • Olga Zielono
 • Justyna Juszczyk


Sekcja artystyczna:

 • Justyna Juszczyk
 • Michał Masłowski
 • Małgorzata Rój
 • Aleksandra Kuc

19 kwietnia 2018 roku w internacie odbyło się pożegnanie młodzieży kończącej naukę w ZSTiO. Młodsi uczniowie zorganizowali dla swoich kolegów i koleżanek grilla i szereg miłych niespodzianek. Nie obyło się też bez prezentów i podziękowań za wspólnie spędzony czas. Młodzież kończąca szkołę otrzymała pamiątkowe kubki, słodycze i długopisy. Na zakończenie imprezy głos zabrała Agnieszka Drożdżowska, która podziękowała kadrze pedagogicznej i młodszym kolegom za mile spędzone lata. 

Spotkanie opłatkowe-1Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania. Młodzież mieszkająca w internacie ZSTiO zorganizowała spotkanie opłatkowe. Odbyło się ono w środę 20 grudnia w godzinach popołudniowych. W czasie programu artystycznego zaprezentowano tradycje związane z nadchodzącymi świętami. Jak nakazuje zwyczaj spotkania opłatkowego składaliśmy sobie życzenia łamiąc się tradycyjnym opłatkiem, a życzeniom nie było końca . Podczas wieczerzy nie zabrakło tradycyjnych potraw, był wiec barszcz czerwony z uszkami, ryby, strucla makowa i wiele innych przysmaków za przygotowanie których serdecznie dziękujemy naszym paniom kucharkom. Pani dyrektor Lucyna Wojnowska oraz pani kierownik internatu Bożena Bogacz złożyły wszystkim obecnym życzenia najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, aby   spełniły się wszystkie  marzenia i  Nowy Rok obdarował  nas szczęściem i pomyślnością. Rodzinna atmosfera spotkania towarzyszyła wszystkim obecnym.
Na tym polega wyjątkowość naszych polskich świąt spędzanych w gronie najbliższych przy wigilijnym stole, wśród zapachów świątecznych potraw, goździków, pierniczków, przypraw  i przy blasku mieniącej się kolorami choinki.
Niech te święta będą dla wszystkich czytających właśnie te słowa  czasem wyjątkowym, spędzonym w rodzinnym gronie. Wesołych Świąt!

13 grudnia-1W celu upamiętnienia ofiar stanu wojennego w Polsce Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków, aby 13 grudnia o godzinie 19.30 zapalić w oknie swojego domu światełko.  Dlatego też o tej porze w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących  uczciliśmy pamięć  wszystkich, którzy stracili życie lub ucierpieli na skutek wydarzeń z grudnia 1981 roku. W skupieniu i ciszy wysłuchaliśmy informacji na temat  tych tragicznych wydarzeń i zapaliliśmy światło wolności. 

To jest Moja Matka ta Ojczyzna…-222 listopada w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących odbyło się spotkanie  poświęcone  Janowi Pawłowi  II, a także odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Dla naszego papieża Ojczyzna była największym dobrem, a wolność jedną z najwyższych wartości, o którą walczył słowem przez całe życie.  „Każdy powrót do Polski to tak, jak powrót pod znajomą strzechę rodzinnego domu, gdzie każdy najdrobniejszy przedmiot przypomina nam wiele, przypomina nam to, co sercu jest najbliższe, najdroższe.” Wkładu Karola Wojtyły w drogę do niepodległości nie można w żaden sposób policzyć, zmierzyć ani do niczego porównać. Jego wkładem jest danie nadziei oraz przypomnienie Polakom, że Polska to kraj wielki, który przez setki lat przeciwstawił się każdemu z zaborców. Przez wiele lat  papież dodawał nam - odwagi, przypominał czym jest honor, braterstwo i patriotyzm. Przypomniał, że potrafimy przeciwstawić się każdej przeciwności losu i jak bardzo potrafimy walczyć o swoją Ojczyznę. W trakcie spotkania Wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy fragmenty filmów historycznych i fragmenty pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Czytaj więcej...

Jesienny spacer-219 października 2017 roku, korzystając z ostatnich słonecznych dni jesieni, uczniowie internatu ZSTiO udali się do skateparku. Celem wycieczki były zajęcia rekreacyjno- sportowe oraz integracja młodzieży. Uczniowie ćwiczyli na przyrządach gimnastycznych, rowerach stacjonarnych i trampolinie. Największą atrakcją była wspinaczka na kolorowej „pajęczynie” oraz zabawa z najmłodszymi użytkownikami skateparku. Po zajęciach sportowych młodzież wspólnie z wychowawcami spacerowała po Parku Zdrojowym i alei Mickiewicza, gdzie podziwiała piękne rzeźby, pomnik Leszka Czarnego, Wojciecha Belona i zabytkowe kamieniczki. W trakcie spaceru wychowankowie zapoznali się również z historią Buska. 

Grill integracyjny-421 września 2017 r. młodzież internatu wraz z wychowawcami uczestniczyła w grillu integracyjnym. Pieczeniu kiełbasek towarzyszyły tańce, kalambury i gry zespołowe. Starsi uczniowie z radością powitali nowy rocznik wkraczający w progi internatu, a wspólna zabawa miała charakter integracyjny. Bohaterem wieczoru był Oskar Makówka, który dzielnie stał przy grillu i zawiadował wydawaniem kiełbasek. Pomimo chłodu, ten wrześniowy wieczór okazał się bardzo ciepły i sympatyczny.

Poezja wnosi ogromne piękno do życia, ale także i wielki smutek.

26 kwietnia 2017 roku uczniowie internatu ZSTiO wraz z wychowawcami uczestniczyli w wieczornicy „Jan Paweł II - papież, który był poetą”. Myślą przewodnią spotkania były rozważania i refleksje na temat poezji Jana Pawła II. Utwory Wojtyły odkrywają tajemnice duszy samego poety, stając się kluczem do zrozumienia naszego wielkiego rodaka. Jednocześnie, pomagają czytelnikowi w zrozumieniu siebie samego, swojego losu, swojego życiowego powołania, istoty miłości, związków z innymi ludźmi i osobistej relacji człowieka z Bogiem. Analiza dzieł papieża prowadzi do wniosków nie tylko literackich, ale również antropologicznych, filozoficznych, psychologicznych i teologicznych.        Po odczytaniu fragmentów dzieł papieża młodsi koledzy skierowali swe słowa do tegorocznych maturzystów, którzy już niebawem opuszczą mury internatu. Czwartoklasiści otrzymali od kolegów miłe upominki i życzenia sukcesów na egzaminie dojrzałości. Po części oficjalnej młodzież udała się na poczęstunek, a środowy wieczór upłynął w miłej, sympatycznej atmosferze.  

Słodkie Walentynki-120 lutego 2017 roku w internacie odbyły się Owocowe Walentynki. Mieszkańcy wraz z wychowawcami  rozmawiali na temat racjonalnego odżywiania, uzupełniali piramidę zdrowego stylu życia i rozwiązywali krzyżówkę. Młodzież wykonała również prace plastyczne o tematyce prozdrowotnej i poznała walory jednego z najzdrowszych owoców - jabłka. W finalnej części imprezy uczniowie wraz z nauczycielami degustowali zdrowe sałatki owocowe. Było pysznie!!!

Spotkanie wigilijne w internacie-1Święta Bożego Narodzenia kryją w sobie niepowtarzalną magię: radość i niecierpliwe oczekiwanie na pierwszą gwiazdkę. Dla wielu jest to czas spotkań w rodzinnym gronie, dzielenia się opłatkiem, składania życzeń najbliższym, wspólnego kolędowania.
W dniu 19 grudnia odbyło się spotkanie opłatkowe w internacie ZSTiO, w którym uczestniczyli mieszkańcy internatu, dyrekcja szkoły, kierownik internatu, a także wychowawcy. Wieczór rozpoczął się programem artystycznym, podczas którego przypomniano stare zwyczaje, przesądy, obyczaje rodzinne, menu obrzędowej kolacji, podarki i kolędy- wszystko, co składa się na niepowtarzalny nastrój i magię świąt. Jak nakazuje zwyczaj spotkania wigilijnego, składaliśmy sobie życzenia łamiąc się opłatkiem, życząc sobie zdrowia i spełnienia wszystkich marzeń w nadchodzącym Nowym Roku. Następnie przy świątecznie zastawionym stole odśpiewaliśmy najpiękniejsze polskie kolędy. Podczas wieczerzy nie zabrakło tradycyjnych potraw, był więc barszcz czerwony z uszkami, ryby, strucla makowa i wiele innych przysmaków za przygotowanie których serdecznie dziękujemy naszym paniom kucharkom. Pani dyrektor Lucyna Wojnowska oraz pani kierownik internatu Bożena Bogacz złożyły wszystkim obecnym życzenia najpiękniejszych  Świąt Bożego Narodzenia, aby  spełniły się nasze  marzenia, a Nowy Rok obdarował  nas szczęściem i pomyślnością.  Atmosfera tego wigilijnego wieczoru długo pozostanie w naszych sercach i pamięci.
”Zakochani  w obchodzeniu świąt zaśpiewajmy Lulajże… i spójrzmy ufnie w otwarte niebo, w bezśnieżną drogę, jakbyśmy mieli żyć wiecznie z kolędą w znoszonych plecakach, z oczami pełnymi ufności.”

         Niech  te święta będą czasem wyjątkowym, spędzonym w rodzinnym gronie.

                                                                                                                   Wesołych Świąt!

Niepodległość-1Niepodległość - trudne słowo.

Może ono znaczy coś ważnego w naszym życiu?”

11 listopada obchodzimy rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dzień ten jest uwieńczeniem wielu lat walki, wiary i poświęcenia naszych przodków na drodze do wolności. Pamiętając o tych jakże ważnych dla Polaków wydarzeniach zorganizowaliśmy 23 listopada w internacie uroczystą wieczornicę. W dość nietypowy sposób postanowiliśmy przeprowadzić widzów przez wydarzenia, które doprowadziły najpierw do upadku, a wreszcie do odrodzenia naszego kraju po 123 latach niewoli.
Spotkanie to, na którym była obecna dyrekcja szkoły, nauczyciele i mieszkańcy internatu, była  chwilą refleksji nad tym, czym dla nas jest wolna ojczyzna. Bo niepodległość to rzeczywiście trudne słowo i może nie do końca doceniamy, co ono znaczy, gdyż nasze pokolenie, na szczęście, już nie pamięta, jak trudno żyć, gdy jest się zniewolonym. Jednak warto przypominać sobie, że na ten nasz dzisiejszy spokój zapracowało wielu, którzy oddali swe życie, byśmy mogli żyć w wolnym  kraju. Była to lekcja historii i patriotyzmu.

                                                                                                   

Błogosławieni, miłosierni-4Błogosławieni, miłosierni, to hasło Światowych Dni Młodzieży, ale brzmiało ono także w internacie Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Wielkiego w Busku-Zdroju podczas wieczornicy poświęconej Janowi Pawłowi II. Trzeciego listopada młodzież, wychowawcy, zaproszeni goście przeżywali ponownie najważniejsze momenty życia tego największego Polaka. Siedząc przy delikatnym świetle lamp wzruszaliśmy się słysząc, jak wyglądało trudne, ale i bardzo bogate życie Karola Wojtyły, jak wspominali go przyjaciele, sąsiedzi, koledzy ze szkolnych ławek. Trafiało to do naszych serc tym bardziej, iż widzieliśmy prezentację ukazującą najważniejsze chwile w pontyfikacie Jan Pawła II. O papieżu Polaku, który podbijał serca ludzi na całym świecie, można mówić wiele, lecz należy starać się żyć według Jego drogowskazów. O jednym przypomniała na koniec pani dyrektor Lucyna Wojnowska, kierując się do zgromadzonej młodzieży: „wymagajcie od siebie, choćby inni od Was nie wymagali”.
Przebrzmiały słowa śpiewanej „Barki”, ale w pamięci pozostaną wspomnienia o człowieku, papieżu, Polaku.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!