Obrazy na czoło-8

a-1

Otwarcie sali historycznej-405 marca 2019 roku w naszej szkole  nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni historycznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów powstała pracownia na miarę XXI wieku. Na wtorkową uroczystość przybyli: Starosta Buski Jerzy Kolarz, reprezentujący Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Piotr Łojek, delegacja buskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii  Krajowej na czele z prezesem Stanisławem Prażuchem. Obecna była również młodzież z działającego przy "Budowlance" Związku Strzeleckiego „Strzelec” wraz z dowódcą 2 plutonu chorążym  Tomaszem Roszkowskim, chorążym Robertem Pałką,  nauczyciele, młodzież szkolna. Zebranych gości powitała Dyrektor Szkoły Lucyna Wojnowska. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy "Ojcowie Niepodległości” prezentującą sześć wybitnych postaci, które ponad 100 lat temu przyczyniły się do powrotu Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy i  poprowadziły Polaków do upragnionej wolności.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Henryk Korfanty, Ignacy Daszyński, mimo iż reprezentowali różne poglądy polityczne i społeczne, potrafili się  zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu, jakim było wywalczenie niepodległości. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego przybliżył pan  Artur Libuda, który pełnił również rolę przewodnika po wystawie.

Czytaj więcej...

28 lutego odbył się koncert profilaktyczny MOŻESZ TYLKO STRACIĆ. Na szkolnej scenie zaprezentował się Arkadiusz Zawiliński z Gorlic – muzyk, gitarzysta, który czynnie włączył się w nurt ruchu abstynenckiego oraz profilaktyki skierowanej do młodzieży. W trakcie spotkania artysta mówił o potrzebie wzorców, wpływie grupy rówieśniczej na jednostkę, o niebezpieczeństwie uzależnień oraz o dużej roli pasji w życiu każdego człowieka. Zachęcał do dyskusji na temat zainteresowań młodych ludzi oraz zagrożeń we współczesnym świecie. Mówił także o trudnej sztuce przepraszania. Muzyk przestrzegał młodzież przed sięganiem po używki. Zachęcał do bycia odpowiedzialnym, kreatywnym i do spełniania swoich marzeń. Swoją prelekcję urozmaicał autorskimi utworami muzycznymi, które również miały pouczający przekaz. Oryginalnie zabrzmiały utwory: Droga jest w nas, Własna mapa kraju i Bieda, że aż piszczy. Spotkanie bardzo podobało się uczniom, gdyż muzyka bluesowa, folkowa i rockowa jest nośnikiem idei profilaktycznych i potrafi skupić ich uwagę. Koncert odbył się w ramach realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

22 lutego  2019 roku uczennice  klasy II T G/K Nikola Guziak  i Andżelika Samulewicz  uczestniczyły w wojewódzkim etapie konkursu "Poznaj swoje prawa w pracy". Głównymi organizatorami przedsięwzięcia były: Państwowa Inspekcja Pracy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i WSEPiN w Kielcach. Konkurs zorganizowano w ramach programu "Kultura bezpieczeństwa" i polegał na rozwiązaniu 35 pytań testowych z centralnej bazy pytań. Reprezentanci ZSTIO zdobyli wyróżnienia oraz otrzymali dyplomy. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną Wyższej Szkoły Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach. Udział w konkursie był jednym z punktów programu realizowanego przez ZSTiO "Kultura bezpieczeństwa", którego szkolnymi koordynatorami są: Katarzyna Rogowicz-Plisak, Małgorzata Krzysztofik-Starościak i Michał Majewski.

20 lutego 2019 roku szkolna grupa wolontariatu zorganizowała kiermasz charytatywny na rzecz Hospicjum w Busku- Zdroju. Inicjatywę podjęli głównie uczniowie z klasy II TG/K i I T H, którzy przynieśli ciasta, sałatki i owoce. Zdrowe smakołyki cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów i pracowników. Społeczność szkolna degustowała pyszne przekąski i uiszczała dobrowolne wpłaty na rzecz chorych i cierpiących. W efekcie udało się zebrać około 240 złotych.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację kiermaszu lub w inny sposób wspomogli ten szczytny cel!

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd