Obrazy na czoło-8

a-1

Ubeda 2019 – początek przygody-5Ostatni wyjazd młodzieży z projektu „Myślenie ponad granicami” realizowany w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, właśnie się rozpoczął.  Uczniowie z kierunków technik geodeta oraz technik architektury krajobrazu, mają możliwość zgłębiania praktycznych umiejętności w hiszpańskiej Ubedzie, w której firma euroMind gości nas już po raz czwarty.
Podobnie jak w poprzednich mobilnościach, młodzież prócz zdobywania umiejętności praktycznych typowych dla swoich profesji, będzie miała możliwość zwiedzenia pięknych hiszpańskich miast, takich jak Granada czy Malaga, oraz wzięcia udziału w programie kulturowym, przygotowanym przez naszą Organizację Przyjmującą. Mamy już za sobą wycieczkę po Ubedzie, która wielu z nas zaskoczyła swoim urokiem.   Zgodnie z oczekiwaniami, w Hiszpanii jest już piękna wiosna. Temperatury, co prawda, do tropikalnych się nie zaliczają, jednak pogoda jest całkiem przyjemna i jak niektórzy mówią – zawsze może być gorsza.
Nasi geodeci odbywają swoje praktyki w ośmioosobowej grupie, pod okiem Pana Raula Ordoñeza, właściciela firmy geodezyjnej działającej w Ubedzie. Tymczasem adepci architektury krajobrazu są podzieleni na cztery dwuosobowe grupy i szlifują swoje umiejętności praktyczne w hiszpańskich szkółkach roślin ozdobnych, kwiaciarni, oraz przedsiębiorstwie zajmującym się pielęgnacją miejskich terenów zieleni.
Porozumiewanie się w języku hiszpańskim nie jest proste, jednak z każdym dniem pobytu tutaj młodzież radzi sobie coraz lepiej i przełamuje własne opory… w końcu… „Myślenie ponad granicami” do czegoś zobowiązuje.

Martyna wśród najlepszych-126 marca najlepsi uczniowie województwa świętokrzyskiego odebrali z rąk marszałka Andrzeja Bętkowskiego, Mariusza Goska, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego i Andrzeja Prusia, przewodniczącego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego umowy stypendialne przyznawane przez zarząd województwa w ramach „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół podstawowych i liceów ogólnokształcących” i „Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych”. Ze szkół z powiatu buskiego umowy stypendialne we wtorek otrzymało dwóch uczniów, którzy mogli pochwalić się największą liczbą punktów stypendialnych. Wśród nich była uczennica klasy trzeciej Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku–Zdroju Martyna Łukasik. Stypendia przyznawane są uczniom, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce. Pod uwagę brana była średnia ocen z przedmiotów matematyczno–przyrodniczych, ITC oraz języków obcych. Poza tym uczeń wspólnie z opiekunem zobowiązany był do przedstawienia indywidualnego planu rozwoju edukacyjnego, który będzie realizowany w bieżącym roku szkolnym.

Martynie serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych latach nauki.

Wolontariat Europejski-6W dniu 14.03.2019 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z panią Barbarą Jaskmanicką – przedstawicielką Kieleckiego Regionalnego Centrum Wolontariatu, które  miało za zadanie przybliżyć naszym uczniom działalność Centrum Wolontariatu, w szczególności dotyczącą międzynarodowych wymian młodzieży. Uczniowie dowiedzieli się, gdzie mogą wyjechać, w jakim wieku mogą być uczestnicy, na jakiej stronie należy szukać informacji.
Należy podkreślić fakt, że udział w takiej wymianie  uczy działania w grupie, samodzielnego myślenia czy zarządzania czasem i przede wszystkim pomaga rozwijać kompetencje językowe. Wolontariat nie ma ram instytucjonalnych, jest globalny i właściwie nie stawia żadnych ograniczeń. Ponadto pracodawcy coraz częściej zwracają uwagę na kompetencje pracowników. Okazją do nabycia tych umiejętności jest właśnie Wolontariat Europejski. Uczniowie dowiedzieli się również, czym przykładowo zajmują się wolontariusze za granicą: mogą opiekować się zwierzętami, uczyć dzieci angielskiego w przedszkolu. Wolontariat Europejski to program Unii Europejskiej wspierający młodych wolontariuszy (17-30 lat) w całej  Europie.
Spotkanie zostało wsparte wspomnieniami wyjazdowymi jednego z uczestników takich wypraw organizowanych przy wsparciu Regionalnego Centrum Wolontariatu. To Kacper Włosiński z klasy 4 T G/K, który w ramach programu Erasmus+ dwa razy brał udział w projektach realizowanych w Hiszpanii. Obecnie Kacper w ramach podobnego projektu wyjeżdża na Łotwę.

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!