Obrazy na czoło-8

a-1

„Myślenie ponad granicami” – wyjazd upowszechniający projekt-20Ostatnim etapem realizowanego przez Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących projektu Myślenie ponad granicami był wyjazd służący upowszechnianiu osiągniętych w jego ramach rezultatów. Przedsięwzięcie zaplanowano jako imprezę wyjazdową, której składowe pozwalały na osiągnięcie różnorodnych celów, a uczestnikami była młodzież biorąca wcześniej udział w każdej mobilności. W ramach przygotowań do wyjazdu uczniowie przygotowali prezentacje dotyczące zagranicznych praktyk, w których uczestniczyli. Zgodnie z założeniami procesu upowszechniania efektów projektu mieli za zadanie przedstawić zarówno przebieg praktyk zawodowych, jak i migawki obrazujące realizację programu kulturowego czy zagospodarowanie czasu wolnego.
Tak przygotowane wystąpienia ich autorzy zademonstrowali w Centrum Kształcenia Praktycznego w Sieradzu, placówki aktywnie pozyskującej środki unijne wspomagające szkolnictwo zawodowe. Istotna rola przypadła też koordynatorowi projektu Myślenie ponad granicami referującemu założenia oraz podstawowe dane liczbowe przedsięwzięcia. Zanim jednak doszło do części konferencyjnej, gospodarze oprowadzili nas po warsztatach służących szkoleniu zawodowemu, będących przykładem zagospodarowania sektorowych funduszy Unii Europejskiej.
Po dotarciu do hotelu w Lądku-Zdroju mogliśmy nie tylko zaspokoić głód, ale również skorzystać z basenu czy jacuzzi. Kolejny dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Kłodzka oraz górującej nad miastem twierdzy. Dla większości z nas olbrzymie przeżycie stanowiła wycieczka podziemnymi korytarzami fortecy, dzięki czemu mogliśmy w pełni zrozumieć istotę klaustrofobii. Popołudnie było czasem szkolenia z zakresu podstaw poruszania się po otwartym rynku pracy, podstaw autoprezentacji i mechanizmów aplikowania o posadę w wybranej firmie.Zorganizowany wieczorem spacer po urokliwych uliczkach tego uzdrowiskowego miasteczka był okazją do podziwiania wyjątkowej architektury i założeń urbanistycznych Lądka-Zdroju.
Trzydniowy wyjazd w ramach upowszechniania efektów projektu Myślenie ponad granicami miał więc trojaki aspekt: młodzież uczestnicząca w różnych mobilnościach mogła wymienić doświadczenia zdobyte na zagranicznych praktykach, przeprowadzono dodatkowy moduł szkoleniowy, przede wszystkim jednak posłużył propagowaniu funduszy unijnych pozwalających na organizowanie zagranicznych praktyk.

METRYCZKA PROJEKTU:
NAZWA: „Myślenie ponad granicami”
NUMER/MECHANIZM FINANSOWANIA: 2017-1-PL01-KA102-037030

Działania realizowane  były w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, ze środków PO WER, na zasadach Programu Erasmus+  sektor Kształcenie i szkolenia zawodowe

BENEFICJENCI: Uczniowie ZSTiO im Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju
ZREALIZOWANE MOBILNOŚCI: 2-tygodniowe praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii, Portugalii, we Włoszech, w Niemczech i Hiszpanii
PARTNERZY: Polaris, Braga Mob, Sistema Turismo, Vitalis, euroMind
BUDŻET: budżet projektu wyniósł 149 834 EUR, co w przeliczeniu na dzień przelewu środków finansowych dało kwotę 645 260,12 PLN

Wypłacona kwota pozwoliła na kompleksową organizację zagranicznych praktyk dla każdej z pięciu grup. Uczestnicy mieli opłacone językowe kursy przygotowawcze, transfery z/na lotniska, koszty przelotów, zakwaterowania, wyżywienia i organizacji czasu wolnego –programu kulturowego i wycieczek, wypłatę „kieszonkowego”, dla wszystkich uczestników praktyk zakupiono odzież ochronną/roboczą.
Część środków została przeznaczona na zakup komputerów i notebooków, kserokopiarki, drukarek oraz materiałów biurowych i eksploatacyjnych, niezbędnych do wykonania zadań projektowych oraz działań związanych z upowszechnianiem projektu

Wolontariat w Pacanowie-1W dniu 1 czerwca 2019 r.  grupa młodzieży z naszej szkoły wraz z opiekunem Agnieszką Sajdłowską, w ramach działającego w naszej szkole wolontariatu, brała udział w akcji "Ratujmy serce Sebastiana" zorganizowanej w Pacanowie przy Europejskim Centrum Bajki. Tym razem do pomocy zgłosili się uczniowie: Bartłomiej Ratusznik z klasy I T A, Patryk Domagała, Patrycja Karpowicz i Mateusz Szwajcowski z klasy I T L oraz Krystian Lasaki Marcin Pompa z klasy III T H/K.  Wszystkim wolontariuszom dopisywały znakomite humory oraz chęć pomocy przy zbieraniu funduszy na bardzo kosztowną operację serca w USA.  Pogoda również nam dopisała. Z Pacanowa pojechaliśmy do Mikułowic koło Buska-Zdroju, gdzie odbyła się druga część zbiórki. Wolontariusze z naszej szkoły bardzo mocno i z wielkim entuzjazmem zaangażowali się w całe przedsięwzięcie, chodząc po rynku i obrzeżach Pacanowa i namawiając przechodniów do wrzucania potrzebnych pieniążków do puszek.  

Bezpieczny odpoczynek-929 maja 2019 roku uczniowie ZSTiO uczestniczyli w akcji profilaktycznej „Nie jestem bierny - umiem pomóc”. Prowadzący spotkanie: Katarzyna Rogowicz-Plisak i Michał Majewski omówili schematy postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia. Prelegenci szczególną uwagę poświęcili zagrożeniom podczas wakacji, przestrzegli młodzież przed brawurowymi skokami do wody i omówili postępowanie ratownicze podczas wypadków komunikacyjnych. Uczniowie z uwagą wysłuchali wykładu i chętnie włączali się w część pokazową spotkania. Na koniec akcji młodzież zadawała pytania i konwersowała z prowadzącymi na temat zdarzeń potencjalnie zagrażających bezpieczeństwu.  

Uroczyste otwarcie pracowni hotelarskiej i pracowni „ obsługi konsumenta.-9

W środę 22 maja w naszej szkole zostały oddane do użytku dwie sale symulacyjne przeznaczone do nauki zawodu technik hotelarstwa.

W pierwszej z nich kilka specjalnie wyznaczonych boksów zostało wyposażonych w sposób typowy dla różnego typu jednostek mieszkalnych. Oprócz łóżek znalazły się w nich szafy, bagażniki szafki nocne oraz inne elementy zgodne z aktualnymi wymogami wyposażenia obiektów noclegowych, a także przestrzenie typowe dla zaplecza służby pięter, w których uczniowie znajdą sprzęt i środki chemiczne wykorzystywane w pracy działu housekeepingu. Pomyślano też o kilku toaletach z umywalkami i kabinami natryskowymi.

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd