Wycieczka do Sejmu-5519  grudnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły,  na zaproszenie posła na Sejm RP Czesława Siekierskiego, wzięli udział w wycieczce do Warszawy,  której głównym celem było zwiedzenie parlamentu. Wyjeżdżamy o godzinie 7.30 spod Starostwa Powiatowego w Busku-Zdroju. Do Warszawy docieramy  z lekkim opóźnieniem. Punktualność odgrywa tu istotna rolę, gdyż o godzinie 12.00 mamy zaplanowane wejście do siedziby Sejmu, a procedury są nieubłagane. Najpierw kontrola bagażu, potem osobista kontrola przy użyciu wykrywacza metalu,  a na końcu formalności w  biurze przepustek. Każdy uczestnik otrzymuje specjalną naklejkę, która upoważnia go do wejścia na teren parlamentu. Na miejscu spotykamy się z panem Siekierskim, który zaznajamia nas z harmonogramem wycieczki. Pani przewodnik, przydzielona do naszej grupy, na makiecie pokazała nam kompleks budynków wchodzących w skład parlamentu. Ilość budynków jest imponująca: Siedziba Sejmu i Senatu, hotel, stołówka, budynki  gdzie spotykają się  posłowie i senatorowie  w ramach komisji wyborczych. Kiedy my zwiedzamy, trwa normalny dzień pracy.
Z galerii nad salą sejmową obserwujemy debatę na temat elektromobilności. Z tego miejsca debatom sejmowym przygadają się prezydent, goście oraz media, które relacjonują obrady sejmowe. Pani przewodnik  przedstawia nam historię sejmu i parlamentaryzmu polskiego, którego początki sięgają 1492 roku (okres panowania króla  Jana Olbrachta). Niektórzy uczniowie zasiadają w ławach poselskich przysposabiając się do roli posła. Humory dopisują, a poprawiają się jeszcze bardziej po wizycie w sejmowej stołówce, gdzie zostaliśmy zaproszeni na tradycyjny polski obiad. Po opuszczeniu siedziby Sejmu kierujemy się pieszo (o zgrozo 2,5 km) na Krakowskie Przedmieście podziwiając świątecznie udekorowaną Warszawę. Kilka zdjęć pod Zamkiem Królewskim, Pałacem Prezydenckim, Uniwersytetem Warszawskim oraz pomnikiem Mikołaja Kopernika. Czas nieubłaganie płynie, a o 16.00 musimy wyjechać. Powrót planowany jest na 20.00, lecz z powodu korków docieramy do Buska na 22.00. Ale nie narzekamy, bo wyjazd był naprawdę udany.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!