Ubeda 2019 – początek przygody-5Ostatni wyjazd młodzieży z projektu „Myślenie ponad granicami” realizowany w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+, właśnie się rozpoczął.  Uczniowie z kierunków technik geodeta oraz technik architektury krajobrazu, mają możliwość zgłębiania praktycznych umiejętności w hiszpańskiej Ubedzie, w której firma euroMind gości nas już po raz czwarty.
Podobnie jak w poprzednich mobilnościach, młodzież prócz zdobywania umiejętności praktycznych typowych dla swoich profesji, będzie miała możliwość zwiedzenia pięknych hiszpańskich miast, takich jak Granada czy Malaga, oraz wzięcia udziału w programie kulturowym, przygotowanym przez naszą Organizację Przyjmującą. Mamy już za sobą wycieczkę po Ubedzie, która wielu z nas zaskoczyła swoim urokiem.   Zgodnie z oczekiwaniami, w Hiszpanii jest już piękna wiosna. Temperatury, co prawda, do tropikalnych się nie zaliczają, jednak pogoda jest całkiem przyjemna i jak niektórzy mówią – zawsze może być gorsza.
Nasi geodeci odbywają swoje praktyki w ośmioosobowej grupie, pod okiem Pana Raula Ordoñeza, właściciela firmy geodezyjnej działającej w Ubedzie. Tymczasem adepci architektury krajobrazu są podzieleni na cztery dwuosobowe grupy i szlifują swoje umiejętności praktyczne w hiszpańskich szkółkach roślin ozdobnych, kwiaciarni, oraz przedsiębiorstwie zajmującym się pielęgnacją miejskich terenów zieleni.
Porozumiewanie się w języku hiszpańskim nie jest proste, jednak z każdym dniem pobytu tutaj młodzież radzi sobie coraz lepiej i przełamuje własne opory… w końcu… „Myślenie ponad granicami” do czegoś zobowiązuje.