Wir verkaufen mit Schkeuditz-717 marca 2019 r. 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wraz  z opiekunami wyruszyło na praktyki zawodowe do Schkeuditz w Niemczech. Po dotarciu na miejsce przywitał ich pracownik biura Vitalis, zaprosił wszystkich na gorącą kolację, podczas której uczniowie zapoznali się z uczestnikami praktyk z innych szkół z Polski, Hiszpanii i Chorwacji. W poniedziałek rano po śniadaniu młodzież została poinformowana o zasadach panujących w miejscu zakwaterowania i praktyk. Następnie uczniowie udali się do pracy. Stoi przed nimi nie lada wyzwanie – renowacja protestanckiego kościoła.
Kolejny dzień młodzież spędziła w Lipsku. Z jego najpiękniejszymi zabytkami zapoznała ich urocza przewodniczka Iga – Polka studiująca w Lipsku. Wędrówkę po tym urokliwym mieście rozpoczęli od zwiedzenia kościoła pw. św. Mikołaja, który był ważnym miejscem spotkań miejscowej ludności w czasie pokojowego powstania w 1989r. i doprowadziło do upadku NRD. Następnie młodzież przeszła na rynek, na którym stoi Stary Ratusz, jedna z najpiękniejszych budowli renesansowych w Niemczech. Z rynku wyruszyli na dziedziniec Barthels Hof, gdzie m.in. znajduje się jedna z najstarszych restauracji na świecie. Licznymi fotografiami upamiętnili spotkanie z Johannem Wolfgangiem von Goethe, który żył i tworzył w tym mieście, a nawet umiejscowił tu akcję „Fausta”.
W kościele pw. Św. Tomasza uczniowie zobaczyli grób Jana Sebastiana Bacha, który przez długie lata tutaj żył i komponował. Tutaj również maturzyści napisali prośby z intencjami o modlitwę za powodzenie na maturze, która śni im się każdej nocy. Stamtąd udali się w kierunku Nowego Ratusza, który jest siedzibą władz miasta. Wracając do centrum zobaczyli Plac Augusta wraz z budynkiem Lipskiej  Filharmonii, Opery oraz nowym kampusem Uniwersytetu Lipskiego.  Interesującym punktem spaceru był wyjazd na wieżę widokową, gdzie z wysokości 29 piętra podziwiali to piękne i zielone miasto.
Pomimo zmęczenia uczniowie ochoczo wyruszyli na realizację kolejnego punktu programu – zwiedzanie ZOO, które okazało się nie lada atrakcją. Niektórzy uczniowie próbowali nawet poskromić lwa, a pani pedagog udało się przybić „piątkę” z tym królem zwierząt. Ten dzień okazał się bardzo wyczerpujący, ale pozostawi w pamięci miłe i niezapomniane wspomnienia.