Otwarcie sali historycznej-405 marca 2019 roku w naszej szkole  nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni historycznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów powstała pracownia na miarę XXI wieku. Na wtorkową uroczystość przybyli: Starosta Buski Jerzy Kolarz, reprezentujący Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Piotr Łojek, delegacja buskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii  Krajowej na czele z prezesem Stanisławem Prażuchem. Obecna była również młodzież z działającego przy "Budowlance" Związku Strzeleckiego „Strzelec” wraz z dowódcą 2 plutonu chorążym  Tomaszem Roszkowskim, chorążym Robertem Pałką,  nauczyciele, młodzież szkolna. Zebranych gości powitała Dyrektor Szkoły Lucyna Wojnowska. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy "Ojcowie Niepodległości” prezentującą sześć wybitnych postaci, które ponad 100 lat temu przyczyniły się do powrotu Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy i  poprowadziły Polaków do upragnionej wolności.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Henryk Korfanty, Ignacy Daszyński, mimo iż reprezentowali różne poglądy polityczne i społeczne, potrafili się  zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu, jakim było wywalczenie niepodległości. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego przybliżył pan  Artur Libuda, który pełnił również rolę przewodnika po wystawie.

Po zwiedzeniu wystawy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni n do sali 218 gdzie odbyło się uroczyste otwarcie pracowni powiązane z przecięciem biało-czerwonej wstęgi. Następnie pani dyrektor Lucyna Wojnowska przekazała   na ręce pana Artura Libudy ufundowany przez Radę Rodziców okolicznościowy grawerton  upamiętniający to wydarzenie. Został on umieszczony w centralnej części pracowni. Po otwarciu i zwiedzeniu pracowni zaproszeni goście wzięli udział w prelekcji na temat okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku oraz projekcje filmu „Ta straszna wojna”. Film ukazywał   przebieg działań wojennych na ziemiach polskich w czasie I wojny światowej  oraz  udzielał odpowiedzi na pytanie dlaczego wojna budziła tak wielkie nadzieje Polaków na niepodległość. Po zakończonej prelekcji na uczestników uroczystości  czekała słodka niespodzianka -  tort z okazji 100 rocznicy odzyskania  przez Polskę niepodległości przekazany przez panią Zofię Rokitę przewodniczącą Rady Rodziców . Na koniec uroczystości pan Stanisław Prażuch  przekazał  na ręce pani dyrektor wspaniały prezent Atlas Niepodległości dokumentujący 100 lat państwa polskiego i ukazujący jej  zmagania o wolność
w latach 1918 -2018.