ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Interships oznacza praktyki-1Jak wiadomo, głównym celem naszego pobytu w Wielkiej Brytanii jest odbycie praktyk i zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Tak się składa, że nasi uczniowie pracują w różnych miejscach realizując różne zadania. Adepci architektury krajobrazu pomagali w urządzaniu ogrodów i ich otoczenia, natomiast przyszli hotelarze zostali skierowani do różnych obiektów noclegowych – zarówno na terenie Bilston i Stafford lub pobliskich miejscowości. Oznaczało to również konieczność zdobycia umiejętności sprawnego poruszania się środkami masowego transportu, niejednokrotnie z przesiadkami. Kolejna lekcja samodzielności oraz okazja do szlifowania umiejętności językowych. Załączone zdjęcia ilustrują część działań podejmowanych przez naszych praktykantów.

Niezwykłe miejsce, koszmarna nazwa…..-7Każdy, kto ma problemy z wyartykułowaniem znanej frazy o Szczebrzeszynie poiwnien koniecznie przeczytać na głos nazwę: Shugborough Hall. To posiadłość nieopodal Stafford należąca od wieków do arystokratycznej rodziny spokrewnionej z panującą dynastią Windsorów. Po śmierci ostatniego właściciela majątek został przejęty przez organizację National Trust, której zadaniem jest utrzymywanie obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie Wielkiej Brytanii.
Ponieważ pogoda była wyjątkowo sprzyjająca, postanowiliśmy tę perełkę założenia parkowo-pałacowego zademonstrować adeptom architektury krajobrazu. Jak widać na załączonych zdjęciach, mimo wczesnowiosennej aury plenery ogrodów prezentują się wspaniale. Trzeba też uczciwie przyznać, że każdemu z nas – bez względu na wiek – olbrzymią frajdę sprawiła wizyta na specjalnym placu zabaw.

Żółta łódź podwodna zacumowała w Liverpool-4Jako cel kolejnej już wyprawy podczas naszego pobytu wybraliśmy Liverpool – portowe miasto rozsławione przede wszystkim tym, że to właśnie stąd pochodzili The Beatles. Dla utrwalenia pamięci o jednym z najsłynniejszych zespołów w historii muzyki XX wieku utworzono szczególne muzeum. Kolejne sale przybliżają poszczególne etapy funkcjonowania i rozwoju zespołu, a możliwość skorzystania z polskojęzycznych, indywidualnych audioprzewodników zdecydowanie podnosi komfort zwiedzania. Przechodząc do kolejnych pomieszczeń znajdujemy się w biurze wydawcy lokalnej gazety, na pokładzie samolotu czy we wnętrzu beatlesowskiej łodzi podwodnej lub obserwujemy histerię nastolatek witających czwórkę idoli wracających z tournée po USA. Ostatnia sala to niewielki sklep, gdzie każdy może kupić jakąś pamiątkę związaną z zespołem – na przykład legendarne okulary powszechnie zwane „lenonkami”.
Ponieważ pogoda była sprzyjająca, mieliśmy również okazję przespacerować się ulicami tego pięknego miasta, gdzie architektura nowoczesnych biurowców harmonijnie współgra ze starymi budynkami industrialnymi czy dostojnymi gmachami centrum kultury czy halami dawnej stoczni. Tak więc oprócz lekcji historii muzyki siłą rzeczy zdobyliśmy również umiejętność sprawnego poruszania się w wielkomiejskiej dżungli. Od poniedziałku wracamy do codziennych obowiązków zawodowych, o czym szerzej w kolejnej relacji.

Walia - piękno w wielu odsłonach-17Wyjeżdżający na praktyki do UK mają niepowtarzalną okazję przekonania się, jak bardzo urozmaicone są krajobrazy poszczególnych części Zjednoczonego Królestwa. Walia przywitała nas typową tutaj zmienną pogodą, co na szczęście nie zniweczyło naszych planów.
Na pierwszy przystanek wybraliśmy Dolgellau, typowe dla Walii miasteczko. Klimatyczne, wąskie uliczki, zupełnie odmienna od angielskich wzorców architektura i dwujęzyczne szyldy to cechy charakterystyczne dla tej miejscowości.
Kolejny postój był szczególnie ważny dla tych, którzy dotychczas nie widzieli otwartego morza. Tutaj mieli okazję nadrobić zaległości spacerując po olbrzymiej podczas odpływu plaży obmywanej oceanicznymi falami.
Nie mogliśmy też nie odwiedzić dziwnego, zbudowanego na potrzeby turystów miasteczka Portmeirion (po walijsku – Syrenka) otoczonego olbrzymim ogrodem botanicznym. Akurat tutaj dała o sobie znać kapryśność aury i musieliśmy nieco skrócić trasę zwiedzania, ale zdołaliśmy zobaczyć największe osobliwości tego miejsca.
Zatrzymaliśmy się też w Zaginionej Wiosce (Lost Village), czyli dawnych kamieniołomach będących dziś – ze względu na lokalizację – jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy.  To właśnie w takich miejscach można przekonać się, jak wielkie wrażenie robi połączenie walorów krajobrazu górskiego z nadmorską, kamienistą plażą. Efekt tym większy, że spotęgowany widokiem spiętrzonych wiosennie wodospadów, które mogliśmy obserwując jadąc karkołomną serpentyną.
Zanim zapadł zmrok, zdążyliśmy jeszcze docenić rozmach średniowiecznych budowniczych wznoszących fortecę Caernarfon. To jedna spośród wielu twierdz symbolizujących angielską dominację w Walii wyróżniająca się od innych tym, że to właśnie na jej dziedzińcu odbywa się ceremonia nadawania kolejnym następcom tronu tytułu Księcia Walii. 
Załączone fotografie przynajmniej w części oddają urok odwiedzanych przez nas miejsc.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!