Obrazy na czoło-8

a-1

Final count down, to – jak powszechnie wiadomo, końcowe odliczanie przed startem. Nie, nie wystrzeliwujemy promu kosmicznego. Odprawiamy ostatnie dwie grupy uczniów do odbycia zagranicznych praktyk realizowanych w ramach projektu PO WER. „Myślenie ponad granicami”, kolejne spośród działań finansowanych z funduszy europejskich obejmie tym razem adeptów budownictwa – zarówno szkoły branżowej, jak i technikum budowlanego, a także  przyszłych geodetów i specjalistów architektury krajobrazu.
Pierwsza z wymienionych grup już 17 marca wyrusza do niemieckiego Schkeuditz nieopodal Lipska, natomiast druga tura 30 marca wyrusza do andaluzyjskiej Ubedy na południu Hiszpanii. W obydwu przypadkach nasi uczniowie znajdą się pod opieką współpracujących wcześniej z ZSTiO sprawdzonych partnerów – Vitalis oraz euroMind. Podczas obydwu wyjazdów uczniowie nie tylko będą doskonalić zawodowe umiejętności, ale również zyskają możliwość poznania lokalnych zwyczajów i kultury, będą szlifować umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Ale czas najwyższy przejść do wspomnianego finałowego odliczania:

10        jak centralny punkt na tarczy, który trafiliśmy przystępując do projektów zagranicznych praktyk

9          liczba aktywności w ramach edukacji kulturowej planowanych podczas obu wyjazdów

8          tysięcy kilometrów do pokonania samolotem i na kołach - oczywiście w obie strony….)

7          liczba pracodawców zatrudniających naszych budowlańców, geodetów i adeptów architektury krajobrazu

6          najczęściej wystawiana ocena na zakończenie praktyk – mamy nadzieję, że i tym razem ;)

5          dni roboczych każdego tygodnia pobytu dla wszystkich uczestników praktyk

4          łącznie liczba tygodni spędzonych wiosną 2019 w Niemczech i Hiszpanii przez naszych uczniów

3          liczba specjalności zawodowych reprezentowanych na zagranicznych praktykach przez naszych uczniów

2          zagraniczne podmioty współpracujące z ZSTiO podczas wiosennej edycji realizacji praktyk

1          miejsce ZSTiO wśród szkół powiatu dzięki liczbie wysyłanych na zagraniczne praktyki uczniów

 

Młoda krew ratuje życie-3Po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę krwi w naszej szkole, w której między innymi po raz pierwszy wzięli udział nasi pełnoletni uczniowie. Gratulujemy im odwagi. 6 marca  o godzinie 8.30 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kielc stanął przed budynkiem szkolnym, gdzie młodzież mogła przekazywać ten cenny płyn. Zgłosiło się 38 osób, z których 22 mogły oddać po 450 ml krwi, co stanowi 9,9 litra. Dla osób, które przystąpiły do akcji, zorganizowano poczęstunek, który składał się z kanapek, drożdżówek przekazanych przez PSS Społem oraz wody mineralnej ufundowanej przez rodzimy Zakład „Buskowianka”.  Inicjatorem Akcji był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Pobrana krew trafi do bazy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia.

Otwarcie sali historycznej-405 marca 2019 roku w naszej szkole  nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni historycznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dzięki zaangażowaniu dyrekcji, nauczycieli i uczniów powstała pracownia na miarę XXI wieku. Na wtorkową uroczystość przybyli: Starosta Buski Jerzy Kolarz, reprezentujący Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Piotr Łojek, delegacja buskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii  Krajowej na czele z prezesem Stanisławem Prażuchem. Obecna była również młodzież z działającego przy "Budowlance" Związku Strzeleckiego „Strzelec” wraz z dowódcą 2 plutonu chorążym  Tomaszem Roszkowskim, chorążym Robertem Pałką,  nauczyciele, młodzież szkolna. Zebranych gości powitała Dyrektor Szkoły Lucyna Wojnowska. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzenia wystawy "Ojcowie Niepodległości” prezentującą sześć wybitnych postaci, które ponad 100 lat temu przyczyniły się do powrotu Rzeczypospolitej na mapę polityczną Europy i  poprowadziły Polaków do upragnionej wolności.  Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski, Wincenty Witos, Henryk Korfanty, Ignacy Daszyński, mimo iż reprezentowali różne poglądy polityczne i społeczne, potrafili się  zjednoczyć się wokół nadrzędnego celu, jakim było wywalczenie niepodległości. Postać Marszałka Józefa Piłsudskiego przybliżył pan  Artur Libuda, który pełnił również rolę przewodnika po wystawie.

Czytaj więcej...

28 lutego odbył się koncert profilaktyczny MOŻESZ TYLKO STRACIĆ. Na szkolnej scenie zaprezentował się Arkadiusz Zawiliński z Gorlic – muzyk, gitarzysta, który czynnie włączył się w nurt ruchu abstynenckiego oraz profilaktyki skierowanej do młodzieży. W trakcie spotkania artysta mówił o potrzebie wzorców, wpływie grupy rówieśniczej na jednostkę, o niebezpieczeństwie uzależnień oraz o dużej roli pasji w życiu każdego człowieka. Zachęcał do dyskusji na temat zainteresowań młodych ludzi oraz zagrożeń we współczesnym świecie. Mówił także o trudnej sztuce przepraszania. Muzyk przestrzegał młodzież przed sięganiem po używki. Zachęcał do bycia odpowiedzialnym, kreatywnym i do spełniania swoich marzeń. Swoją prelekcję urozmaicał autorskimi utworami muzycznymi, które również miały pouczający przekaz. Oryginalnie zabrzmiały utwory: Droga jest w nas, Własna mapa kraju i Bieda, że aż piszczy. Spotkanie bardzo podobało się uczniom, gdyż muzyka bluesowa, folkowa i rockowa jest nośnikiem idei profilaktycznych i potrafi skupić ich uwagę. Koncert odbył się w ramach realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego.

Przejdź do góry
Our website is protected by DMC Firewall!