ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Matura 2017 zbliża się szybkimi krokami. Ostatnie tygodnie przed egzaminami, to dla uczniów klas maturalnych, czas wytężonej pracy. Nauczyciele języka polskiego, wiedząc jak ważna dla maturzystów jest znajomość lektur, postanowili im pomóc w powtórzeniu i usystematyzowaniu wiedzy w tym zakresie, organizując konkurs „Maturzysta z gwiazdką”. Adresowany on był do wszystkich uczniów klas czwartych technikalnych, przygotowujących się do egzaminów z języka polskiego. Uczniowie mieli za zadanie wykazać się znajomością treści lektur obowiązkowych, z tzw. gwiazdką, poznanych w gimnazjum i w szkole ponadgimnazjalnej, które zawarte są w podstawie programowej dla poziomu podstawowego.
Do I etapu konkursu, który odbył się 4 kwietnia 2017 roku, przystąpiło 43 maturzystów. Jedenastu uczniów z najwyższą liczbą punktów, zakwalifikowało się do II etapu. Odbył się on 11 kwietnia 2017 roku. Uczestnicy byli dobrze przygotowani, a rywalizacja bardzo zacięta.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Kamila Ziętarska - kl. IV T K, Anna Madej - kl. IV T K

II miejsce – Włodzimierz Czernecki - kl. IV T G/H

III miejsce – Patryk Bąk - kl. IV T G/H, Aleksandra Domagała - kl. IV T G/H, Patrycja Ludynia - kl. IV T K.

Zwycięzcom gratulujemy. Nagrody książkowe zostaną wręczone 28 kwietnia 2017 roku, podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas maturalnych.

Wszystkim tegorocznym maturzystom życzymy lekkich piór, otwartych umysłów i egzaminów zdanych na 100%. Zapewniamy, że będziemy trzymać kciuki.

Sportowy Dzień Wiosny-3224 marca 2017 roku z inicjatywy dyrekcji ZSTiO oraz nauczycieli wychowania fizycznego z wielką radością na sportowo świętowaliśmy astronomiczną wiosnę. Tego dnia, podczas zorganizowanego dla młodzieży w obiekcie PMOS w Busku-Zdroju Wiosennego Festynu Sportowego, przywitaliśmy najpiękniejszą porę roku. Program wiosennej imprezy obfitował w wiele atrakcji sportowych i stał się świetną alternatywą dla ewentualnych "wagarowiczów". Wśród przeprowadzonych tego dnia atrakcji należy wyróżnić: konkurs na najlepszy doping, konkursy sportowe dla zgromadzonej publiczności, zawody sprawnościowo-szybkościowe dla reprezentacji poszczególnych szkół oraz mecze piłki nożnej dziewcząt i chłopców. W tym roku do wspólnej zabawy, oprócz młodzieży z naszej szkoły, zaproszono również klasy trzecie z buskich gimnazjów Nr 1 i Nr 2.

Pamięci żołnierzy wyklętych-16Dnia 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu komuniści zamordowali 7 oficerów Wojska Polskiego – przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 60 rocznicę tej zbrodni w roku 2011 na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dzień ten stał się świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji w szkole odbyły się dyskusje pogadanki oraz projekcje filmowe poświęcone tej tematyce. Uczniowie zapoznali się z postaciami Hieronima Dekutowskiego oraz Danuty Siedzikówny oglądając filmy „Zapora” oraz „Ja jedna zginę”. Podsumowaniem była wycieczka do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W ramach projektu Przystanek Historia uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym żołnierzom wyklętym oraz projekcji filmu „Kwatera Ł”. Zwiedziliśmy wystawę poświeconą Zygmuntowi Szendzielorzowi pseudonim „Łupaszka” poznając jego działalność zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Pani Marta Cichecka, pracownik IPN, zapoznała nas również z działalnością tej instytucji. Ostatnim punktem programu wycieczki było wyjście do kina na film Wyklęty. Akcja filmu rozgrywa się latach 1945-1948. Jest to niezwykle poruszająca opowieść o heroicznej, lecz tragicznej i samotnej walce, jaką prowadzili żołnierze podziemia antykomunistycznego. Głównym bohaterem filmu jest Franciszek Józefczyk pseudonim „Lolo”, a jego historia inspirowana jest życiorysem ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka, ps. Lalek, który do 1963 roku ukrywał się i prowadził walkę. Mimo deszczowej pogody wszyscy wracaliśmy zadowoleni, a wyjazd był wspaniała lekcją patriotyzmu. 

Adiós, Ubedo!-7Nasz pobyt w słonecznej Andaluzji dobiega końca. Dwa tygodnie minęły w okamgnieniu, zwłaszcza, że czas spędzaliśmy naprawdę intensywnie. Pakując walizki wspominamy:

  • koncert flamenco w lokalnym domu kultury,
  • zmagania z dymiącym grillem ogrodowym, który udało się wreszcie rozniecić dzięki…. nadmuchowi z odkurzacza,
  • wieczór tapas, podczas którego mogliśmy posmakować lokalnych specjałów,
  • lekcje hiszpańskiego prowadzone zarówno w sali, jak i w formie zajęć terenowych,
  • degustację różnych gatunków oliwy i profesjonalizm Tomasa pełniącego rolę przewodnika,
  • wieczorne przechadzki po klimatycznych uliczkach.

Czuliśmy się tutaj naprawdę dobrze, otoczeni opieką Juani i Pepi dbających o nasz dom i żołądki, sprawnie organizacyjnie obsługiwani przez Karolinę, Basię i Monikę. Czas jednak wracać do codziennych obowiązków w Polsce.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd