ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Tydzień z królem Kazimierzem-37Jak co roku, przed uroczystym ślubowaniem z udziałem króla Kazimierza Wielkiego, pierwszoklasiści mieli możliwość zapoznania się z dokonaniami naszego patrona szkoły. Swoją wiedzę mogli zaprezentować podczas konkursów związanych z życiem i panowaniem tego wspaniałego władcy. 27 października odbył się konkurs historyczny „Życie i panowanie Kazimierza Wielkiego”, sprawdzający wiedzę uczniów o naszym patronie. Do udziału zgłosiło się wielu chętnych uczniów. Zmagania odbywały się w dwóch etapach – pisemnym i ustnym. W części pierwszej uczestnicy musieli rozwiązać test składający się z 15 pytań. Do finału zakwalifikowało się 4 uczniów, którzy udzielali odpowiedzi na pytania  przed komisją konkursową. Uczestnicy byli dobrze przygotowani, a rywalizacja bardzo zacięta. Największą wiedzą o ostatnim z Piastów wykazała się uczennica klasy I T G/K, Nikola Guziak i zajęła ona pierwsze miejsce. Drugie miejsce zdobył też uczeń z klasy I T G/K Adrian Pięta, a trzecie miejsce uczennica klasy I T H Agnieszka Wieloch oraz uczeń klasy I T G/K Dawid Maj.
Kilka dni później, w ostatnim dniu października, odbył się kolejny konkurs związany z osobą naszego patrona pod hasłem „Ślady Kazimierza Wielkiego w naszym regionie”. Wszyscy uczestnicy, pod czujnym okiem wychowawców, mieli przygotować plakat, prezentację multimedialną, zaprezentować umiejętności tańca dworskiego, wzorując się na epoce średniowiecza oraz pokazać ducha rywalizacji podczas turnieju klas.
Jury miało trudny wybór, gdyż każda klasa stanęła na wysokości zadania, zaskoczyła oryginalnością i pomysłowością. Jednak bezkonkurencyjna okazała się klasa I T H, która za zajęcie I miejsca otrzymała dofinansowanie do wycieczki szkolnej i „dzień bez jedynki” w każdym miesiącu nauki. Dofinansowanie do wycieczki szkolnej, ale już w mniejszych kwotach, otrzymali także uczniowie z klas, które uplasowały się na niższych pozycjach - II miejsce klasa I T G/K, III miejsce klasa I T A. 

Zwycięzcom gratulujemy! Nagrody zostaną wręczone 17 listopada, podczas uroczystości ślubowania klas pierwszych.

Wybierz bibliotekę-2Pod takim hasłem promowano kiedyś  tydzień bibliotek , ale naszym zdaniem jest  ono wciąż aktualne. Klasa II T A odwiedziła 27 października Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku–Zdroju. Po co są biblioteki w XXI wieku?  Czy unowocześniają się w związku z cyfrową rewolucją? Dlaczego warto czytać? Na te i inne pytania   odpowiadał pracownik biblioteki pan Artur Osiński, który poprowadził zajęcia. Biblioteka XXI wieku jest miejscem spotkań, obcowania z książką i człowiekiem. Czytanie rozwija wyobraźnię i wspomaga koncentrację, obniża poziom stresu, pogłębia wiedzę, wzbogaca słownictwo. Elokwencja i łatwość wypowiadania  to efekt obcowania z książką. Każda książka jest jak podróż do obcego kraju. I do takich podróży zachęcał prelegent. W związku z tym, że rok 2017 jest rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego można podróżować wraz z autorem  czytając  takie utwory jak:  Jądro ciemności, Lord Jim czy Smuga cienia. Konrad Korzeniowski dzięki swojemu dorobkowi zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej. Wpływ twórczości Josepha Conrada na współczesną literaturę ma wymiar ponadczasowy, a jego dzieła  na zawsze weszły do kanonu lektur.
Można powiedzieć, że  pojawiła się moda na biblioteki. Coraz więcej ludzi czyta . I niech ta moda trwa.


Lekcja o samorządzie-2
Pod takim hasłem odbyła się w piątek 27 października w Starostwie Powiatowym w Busku-Zdroju nietypowa "Lekcja o samorządzie”. Zajęcia  poprowadził dla młodzieży buskich szkół, w tym i dla reprezentantów naszej szkoły, panMarek Jarco z Biura Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego. Wśród wykładowców znaleźli się: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas, starosta Jerzy Kolarz i wicestarosta Stanisław Klimczak. Udział w lekcji stanowił  formę wsparcia procesu edukacji w obszarze  administracji. Spotkanie  wzbogaciło  młodzież o wiedzę na temat samorządności terytorialnej, ale również przyczyniło się do lepszego zrozumienia zasad funkcjonowania administracji w regionie. Zarówno pan marszałek Adam Jarubas, jak i starosta buski Jerzy Kolarz przybliżając rolę samorządu, historię, zadania oraz zakres jego kompetencji, podkreślali  najistotniejszą   zasadę:  im bliżej do problemu, tym łatwiej i lepiej można go rozwiązać.

Maryja w życiu Jana Pawła II-1Wspominając o relacji między Papieżem a Maryją, odkrywamy ocean – wzrok napotyka przestrzeń, której granic i głębokości nie sposób uchwycić.

23 października 2017 roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w montażu słowno-muzycznym poświęconym Janowi Pawłowi II. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa naszego rodaka: ,,Cały Twój jestem, a wszystko co moje, do Ciebie należy’’. Uczniowie słowem i pieśnią wspominali papieża, który całe swoje życie zawierzył Matce Boskiej. Rozważaniom towarzyszyły pieśni i wiersze maryjne oraz pokaz multimedialny. W końcowej fazie spotkania młodzież wraz z dyrekcją i nauczycielami udała się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyła kwiaty i znicze. Wspólnie zaśpiewana ,,Barka” zakończyła uroczystość.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd