ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Baeza – tchnienie historii-3Jednym z założeń programu Erasmus+ jest edukacja kulturowa stażystów. Nie przypadkiem zatem już na początku naszego pobytu w ramach popołudniowej wycieczki odwiedziliśmy nieodległą Baezę. Obydwa miasta zostały wpisane na listę zabytków UNESCO ze względu na swoje walory architektoniczne. O ile jednak w przypadku Ubedy urokliwe place, uliczki i kamienice turysta znajdzie jedynie na starówce, o tyle drugie z wymienionych miejsc w całości jest zjawiskowo piękne.
Burzliwa historia – w tym okres mauretańskiej dominacji – wyraźnie odcisnęła tutaj swoje piętno. Trudno byłoby jednoznacznie wskazać miejsca godne polecenia, bo o pierwszeństwo konkurują takie perełki architektoniczne jak mauretańska wieża zegarowa Los Aliatares, układem krużganków przywodzący na myśl Baranów Sandomierski, gmach Uniwersytetu założonego w 1542 roku, czy kompleks zabudowy Plaza Santa Maria.
Niepowtarzalny klimat ciasnych zaułków i wąskich uliczek prowadzących do tarasu widokowego, skąd można podziwiać panoramę trzech łańcuchów górskich i bezkresnych gajów oliwnych sprawia, że jest to miejsce wymarzone dla turystów szukających wytchnienia i spokoju z dala od gwarnych metropolii. Dzięki programowi Erasmus+ i my mogliśmy poczuć ten klimat.

La geodesia con Raul -14Przystępując do zagranicznych praktyk nasi uczniowie mieli świadomość, że ich celem jest ugruntowanie wiedzy zdobytej w szkole, a czasem zdobycie zupełnie nowych umiejętności. Nasi geodeci, dzięki nieustannym ćwiczeniom odbywanym w szkole, są już dobrze obeznani ze specjalistycznym sprzętem. W Hiszpanii okazało się jednak, że oprócz już posiadanych należy zdobyć również nowe umiejętności. Ich opiekun Raul dostarczył niwelatory i teodolity spełniające co prawda znane uczniom funkcje, jednak pracujące w środowisku windows. Ponadto zasady wyznaczania punktów pomiarowych są tutaj nieco inne, niż obowiązujące w Polsce. W efekcie przed przystąpieniem do pracy niezbędne było zatem krótkie szkolenie. Stażyści szybko opanowali nowe umiejętności i wkrótce potem krajobraz budzącego się do wiosennego życia miejskiego parku Ubedy wzbogacił się o nowy, dynamiczny element- grupkę młodych ludzi przemierzających alejki z przyrządami optoelekronicznymi. Po dokonaniu pomiarów młodzież sukcesywnie opracowuje zgromadzone dane w biurze korzystając z komputerów- niby standard, ale…… menu programów jest hiszpańskojęzyczne! Kolejny powód, dla którego warto było korzystać z przedwyjazdowego kursu języka Miguela Cervantesa. Na koniec ciekawostka – dodatkowe wsparcie w terenie przyszło z dość niespodziewanej strony, o czym przekonacie się uważnie przeglądając galerię.

Relacja dotycząca hotelarzy wkrótce.

ZSTiO- dobra, rozpoznawalna marka-6Kapitałem każdej firmy, bez względu na branżę, są ludzie. Nie inaczej jest w przypadku szkoły. Mieliśmy okazję przekonać się o tym już pierwszego dnia praktyk w Ubedzie. Kiedy wspólnie z pracownicą euroMind towarzyszyliśmy naszym uczniom rozprowadzanym po tutejszych hotelach, w każdym z nich słyszeliśmy same superlatywy o ich poprzednikach. Minął rok, przez hiszpańską firmę organizującą staże przewinęło się mnóstwo grup, a oni ciągle są wspominani: z imienia i nazwiska (choć czasem w ustach Hiszpanów brzmią one … dziwnie), z uśmiechem, z prośbą o przekazanie pozdrowień. Podobnie geodeci- nie trzeba być lingwistą, żeby zrozumieć, jak dobrze pamięta ich Raul.
Jesteśmy dumni z tego, jak reprezentowali nas poprzednicy. Dla obecnie podejmującej pracę grupy to oczywiście wyzwanie, bo poprzeczka została zawieszona wysoko. Patrząc jednak na ich zaangażowanie, podejście do codziennych obowiązków można być spokojnym o to, że utrwalą dobry wizerunek szkoły.

Spotkanie w Winiarach-1Pełne wzruszeń i przyjaźni spotkanie w Placówce Opiekuńczo–Wychowawczej w Winiarach. Tak krótko podsumować wyjazd ze słodkimi upominkami, który odbył się 07.03.2017 r. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów już szesnaście lat spotykamy się z młodzieżą tej placówki, która może liczyć na "Mikołajów" z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju. Dzieci i młodzież tu mieszkająca jest bliska naszym sercom.
W spotkaniu wzięły udział uczennice klas pierwszych: Julia Pawlus i Kamila Sowula, a także po raz kolejny klas drugich: Wiktoria Graca, Kozieł Eliza, Kinga Gwóźdź i Dominika Wieloch. Mamy nadzieję, że ten dar płynący z głębi naszych serc sprawił radość mieszkańcom zaprzyjaźnionej placówki.    

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!