Obrazy na czoło-8

a-1

Wir verkaufen mit Schkeuditz-717 marca 2019 r. 16 uczniów Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących wraz  z opiekunami wyruszyło na praktyki zawodowe do Schkeuditz w Niemczech. Po dotarciu na miejsce przywitał ich pracownik biura Vitalis, zaprosił wszystkich na gorącą kolację, podczas której uczniowie zapoznali się z uczestnikami praktyk z innych szkół z Polski, Hiszpanii i Chorwacji. W poniedziałek rano po śniadaniu młodzież została poinformowana o zasadach panujących w miejscu zakwaterowania i praktyk. Następnie uczniowie udali się do pracy. Stoi przed nimi nie lada wyzwanie – renowacja protestanckiego kościoła.
Kolejny dzień młodzież spędziła w Lipsku. Z jego najpiękniejszymi zabytkami zapoznała ich urocza przewodniczka Iga – Polka studiująca w Lipsku. Wędrówkę po tym urokliwym mieście rozpoczęli od zwiedzenia kościoła pw. św. Mikołaja, który był ważnym miejscem spotkań miejscowej ludności w czasie pokojowego powstania w 1989r. i doprowadziło do upadku NRD. Następnie młodzież przeszła na rynek, na którym stoi Stary Ratusz, jedna z najpiękniejszych budowli renesansowych w Niemczech. Z rynku wyruszyli na dziedziniec Barthels Hof, gdzie m.in. znajduje się jedna z najstarszych restauracji na świecie. Licznymi fotografiami upamiętnili spotkanie z Johannem Wolfgangiem von Goethe, który żył i tworzył w tym mieście, a nawet umiejscowił tu akcję „Fausta”. 
W kościele pw. Św. Tomasza uczniowie zobaczyli grób Jana Sebastiana Bacha, który przez długie lata tutaj żył i komponował. Tutaj również maturzyści napisali prośby z intencjami o modlitwę za powodzenie na maturze, która śni im się każdej nocy. Stamtąd udali się w kierunku Nowego Ratusza, który jest siedzibą władz miasta. Wracając do centrum zobaczyli Plac Augusta wraz z budynkiem Lipskiej  Filharmonii, Opery oraz nowym kampusem Uniwersytetu Lipskiego.  Interesującym punktem spaceru był wyjazd na wieżę widokową, gdzie z wysokości 29 piętra podziwiali to piękne i zielone miasto.
Pomimo zmęczenia uczniowie ochoczo wyruszyli na realizację kolejnego punktu programu – zwiedzanie ZOO, które okazało się nie lada atrakcją. Niektórzy uczniowie próbowali nawet poskromić lwa, a pani pedagog udało się przybić „piątkę” z tym królem zwierząt. Ten dzień okazał się bardzo wyczerpujący, ale pozostawi w pamięci miłe i niezapomniane wspomnienia.

Kto nie wierzy w św. Mikołaja, myli się. Mikołajów, czyli ludzi o wielkich sercach, bezinteresownie pomagających innym  jest wielu. Są wśród nas. Młodzież naszej szkoły chętnie  uczestniczy  we wszelkich działaniach o charakterze dobroczynnym. Dzięki pomocy nauczycieli i uczniów możliwy był szesnasty wyjazd z  upominkami do Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Winiarach. Przygotowaliśmy trzydzieści jeden paczek, w których znalazły się przybory szkolne, gry, zabawki oraz słodycze dla dzieci.
Dzieci bardzo ucieszyły się z odwiedzin i chętnie uczestniczyły w zabawach organizowanych przez  młodzież naszej szkoły. Mamy nadzieję, że ten dar płynący z głębi naszych serc, sprawił radość w sercach mieszkańców zaprzyjaźnionej placówki.
Dziękujemy za pomoc w relizacji wyjazdu dyrekcji szkoły, nauczycielom i młodzieży - organizatorzy.

Final count down, to – jak powszechnie wiadomo, końcowe odliczanie przed startem. Nie, nie wystrzeliwujemy promu kosmicznego. Odprawiamy ostatnie dwie grupy uczniów do odbycia zagranicznych praktyk realizowanych w ramach projektu PO WER. „Myślenie ponad granicami”, kolejne spośród działań finansowanych z funduszy europejskich obejmie tym razem adeptów budownictwa – zarówno szkoły branżowej, jak i technikum budowlanego, a także  przyszłych geodetów i specjalistów architektury krajobrazu.
Pierwsza z wymienionych grup już 17 marca wyrusza do niemieckiego Schkeuditz nieopodal Lipska, natomiast druga tura 30 marca wyrusza do andaluzyjskiej Ubedy na południu Hiszpanii. W obydwu przypadkach nasi uczniowie znajdą się pod opieką współpracujących wcześniej z ZSTiO sprawdzonych partnerów – Vitalis oraz euroMind. Podczas obydwu wyjazdów uczniowie nie tylko będą doskonalić zawodowe umiejętności, ale również zyskają możliwość poznania lokalnych zwyczajów i kultury, będą szlifować umiejętności posługiwania się językiem obcym.

Ale czas najwyższy przejść do wspomnianego finałowego odliczania:

10        jak centralny punkt na tarczy, który trafiliśmy przystępując do projektów zagranicznych praktyk

9          liczba aktywności w ramach edukacji kulturowej planowanych podczas obu wyjazdów

8          tysięcy kilometrów do pokonania samolotem i na kołach - oczywiście w obie strony….)

7          liczba pracodawców zatrudniających naszych budowlańców, geodetów i adeptów architektury krajobrazu

6          najczęściej wystawiana ocena na zakończenie praktyk – mamy nadzieję, że i tym razem ;)

5          dni roboczych każdego tygodnia pobytu dla wszystkich uczestników praktyk

4          łącznie liczba tygodni spędzonych wiosną 2019 w Niemczech i Hiszpanii przez naszych uczniów

3          liczba specjalności zawodowych reprezentowanych na zagranicznych praktykach przez naszych uczniów

2          zagraniczne podmioty współpracujące z ZSTiO podczas wiosennej edycji realizacji praktyk

1          miejsce ZSTiO wśród szkół powiatu dzięki liczbie wysyłanych na zagraniczne praktyki uczniów

 

Młoda krew ratuje życie-3Po raz kolejny zorganizowaliśmy zbiórkę krwi w naszej szkole, w której między innymi po raz pierwszy wzięli udział nasi pełnoletni uczniowie. Gratulujemy im odwagi. 6 marca  o godzinie 8.30 ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Kielc stanął przed budynkiem szkolnym, gdzie młodzież mogła przekazywać ten cenny płyn. Zgłosiło się 38 osób, z których 22 mogły oddać po 450 ml krwi, co stanowi 9,9 litra. Dla osób, które przystąpiły do akcji, zorganizowano poczęstunek, który składał się z kanapek, drożdżówek przekazanych przez PSS Społem oraz wody mineralnej ufundowanej przez rodzimy Zakład „Buskowianka”.  Inicjatorem Akcji był Klub Honorowych Dawców Krwi PCK. Pobrana krew trafi do bazy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wartość krwi doceniamy najczęściej dopiero w obliczu tragedii swoich bliskich lub gdy dzięki niej sami wracamy do zdrowia.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd