a-1

San Marino - tutaj nie musisz mówić po włosku!-19… o czym mogliśmy się przekonać podczas drugiej z naszych weekendowych wycieczek. Tym razem czas wolny poprzedziło spotkanie z przewodniczką. Już na początku zaznaczyła, że język polski jest drugim co do częstotliwości używania w San Marino. Ta niezwykła autonomiczna enklawa to jedyne funkcjonujące do dziś miasto-państwo dysponujące odrębną od włoskiej administracją i rządem, bijące własną monetę, wydające znaczki pocztowe, utrzymujące służby mundurowe.

Czytaj więcej...

Wenecja - turystyczna perła Adriatyku-8Sobota rozpoczęła się dla naszych stażystów bardzo wcześnie - już o 7.30 byliśmy na pokładzie autokaru zmierzającego do Wenecji. Podróż była długa – nieco ponad 4 godziny, ale jej uciążliwości w pełni zrekompensowały wrażenia z miasta dożów. Już płynąc wodami Kanale Grande mogliśmy podziwiać olbrzymie wycieczkowce i mnóstwo mniejszych jednostek zapełnionych turystami, a także coraz wyraźniej widoczną architekturę tego niezwykłego miasta.

Czytaj więcej...

Saluti da Rimini-13Jako pierwsza grupa odbywająca staże w nadadriatyckim Rimini czujemy się w obowiązku przekazać naszą relację o miejscu naszego zakwaterowania i praktyk. Miasto znane jest – zwłaszcza od początku lat siedemdziesiątych - jako chętnie odwiedzany ośrodek turystyczny. Dysponuje imponującą, bardzo dobrze utrzymaną i rozległą plażą, wzdłuż której rozlokowało się około czterystu hoteli i restauracji. W świadomości ogromnej rzeszy kinomanów zapisało się jako miejsce urodzenia, lat młodości i pochówku jednego z gigantów sztuki filmowej Federico Felliniego. Obecnie to ośrodek liczący około 114 tys. mieszkańców utrzymujących się przede wszystkim z obsługi ruchu turystycznego. Mieszkamy w hotelu znajdującym się o kilka minut spacerem od wybrzeża, a wczesnojesienna aura jest na tyle przychylna, że nasi podopieczni korzystali już z morskich kąpieli. Młodzież dysponuje własnymi aneksami jadalno-kuchennymi, tak więc lekcje samodzielności obejmują również własnoręczne przygotowywanie posiłków. Jak dotąd takie rozwiązanie sprawdza się bardzo dobrze.
Rozpoczęliśmy już odbywanie praktyk, ale temu zostanie poświęcona jedna z kolejnych relacji. Póki co czekamy na weekendowe atrakcje w postaci wycieczek do Wenecji oraz San Marino, o czym również poinformujemy osobnymi wpisami.

Uczestniczyliśmy w zlocie szkół promujących zdrowie-1328 września 2018 roku reprezentacja Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących uczestniczyła w XVI Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby. Jednym z punktów festiwalu był Zlot Szkół Promujących Zdrowie i zajęcia dotyczące profilaktyki onkologicznej. 23 uczniów klasy II TG/K wzięło udział w szeregu ciekawych prelekcji i wykładów o tematyce prozdrowotnej. Dodatkową atrakcją był spacer po parku zdrojowym z instruktorką nordic walking.
Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących ubiega się o certyfikat ,,Szkoły promującej zdrowie" i  podejmuje szereg akcji i projektów w ramach tego ważnego przedsięwzięcia. W działania  angażuje się cała społeczność szkolna - uczniowie, nauczyciele, rodzice i pracownicy szkoły. Uczestnictwo w  XVI Festiwalu Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby było więc jednym z przystanków na drodze do naszego wspólnego sukcesu.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd