ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

16 marca 2017 r. gościł w naszej szkole pan Jacek Musiatowicz wraz z synem Michałem i zaprezentował program profilaktyczny „Czy słowem można zabić?! - Życie na niby”. Zrealizowany został w formie koncertu rockowego, podczas którego artysta przestrzega młodzież przed zgubnymi wpływami używek. Recital jest sumą obserwacji życia artystycznego i rockowego, jest programem motywacyjnym, mówiącym o tym, że żadna sytuacja życiowa nie powinna skłonić młodego człowieka do sięgania po używki.
Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Jacek Musiatowicz – laureat nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok. Laureat 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Kraszewskiego, autor tekstów do najnowszej płyty Patrycji Markowskiej i do płyty Iwony Węgrowskiej. Twórca muzyki do filmu A ty mnie ponad, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. 

Alhambra - perła architektury-12No sólo en el trabajo znaczy: Nie tylko praca

Hiszpania. Być tutaj na praktyce i nie zobaczyć kilku choćby najważniejszych atrakcji turystycznych byłoby niewybaczalnym błędem. Dlatego właśnie podczas weekendowej przerwy, zamiast oddawać się błogiemu lenistwu, wybraliśmy się do Granady i Cordoby.
Pierwsze z wymienionych miast powszechnie kojarzone jest z Alhambrą – pałacem o nieprawdopodobnie finezyjnej architekturze będącym świadectwem mauretańskiej dominacji w tej części półwyspu iberyjskiego. Trzynastowieczne budowle do dziś wprawiają w zdumienie ilością detali, bogactwem zdobień i egzotyczną roślinnością ogrodów.
Cordoba to miasto stanowiące połączenie historii i nowoczesności. W X wieku uważana za najludniejsze miasto świata słynęła z licznych uniwersytetów, bibliotek i szkół medycznych. Zamieszkiwali ją zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie czy żydzi. Obecna stolica prowincji, w X wieku opisywana była jako miasto odzwierciedlające architektoniczne, intelektualne, społeczne i estetyczne osiągnięcia wszystkich cywilizacji ówczesnej ludzkości. System sztucznego nawadniania sprawił, że metropolia ta pomimo gęstej zabudowy przypominała wielki ogród.
Po intensywnie spędzonej sobocie i niedzieli niektórzy z nas czuli się nieco znużeni nadmiarem wrażeń, jednak nikt nie kaprysił. Naprawdę było warto podjąć trud podróży do obu wymienionych miast - zwłaszcza, że pogoda wyjątkowo dopisywała.

Warsztaty geodezyjne dla gimnazjalistów-3W czwartek 9 marca w naszej szkole gościliśmy grupę gimnazjalistów z ZPO w Zbludowicach, którzy w ramach prowadzonych w tej szkole zajęć doradztwa zawodowego postanowili poznać specyfikę kształcenia w zawodzie technik geodeta.
Pierwsza część spotkania miała charakter informacyjno-pokazowy -  gimnazjaliści zobaczyli nowoczesny sprzęt pomiarowy, jakim dysponuje nasza szkoła: niwelatory elektroniczne i budowlane,  teodolity,  tachimetry elektroniczne Topcon, dalmierze. Dowiedzieli się, które przedmioty wchodzą w skład kształcenia teoretycznego, kiedy i w jakim wymiarze odbywane są ćwiczenia geodezyjne w terenie oraz praktyki zawodowe, z czego składa się egzamin zawodowy. Gimnazjaliści zostali poinformowani również, że program nauczania matematyki w technikum geodezyjnym jest taki sam jak w pozstałych technikach oraz liceach. Wszyscy absolwenci zdają ten sam egzamin maturalny.
Druga część spotkania odbyła się w klasie komputerowej z oprogramowaniem geodezyjnym: Winkalk, Mikromap, Ewmapa. Uczniowie klasy II T G/K przeprowadzili warsztaty komputerowe, podczas których gimnazjaliści rysowali fragment mapy z obiektami ogólnogeograficznymi.
Mamy nadzieję, że przynajmniej z niektórymi spośród naszych gości spotkamy się we wrześniu.

prácticas en el hotel-5Adepci hotelarstwa, którzy znaleźli się w grupie stażystów skierowanych do Hiszpanii to pod względem doświadczenia dwie grupy. Trzecioklasiści mają za sobą ubiegłoroczne praktyki uzupełnione umiejętnościami zdobywanymi podczas cotygodniowych zajęć w buskich hotelach. Ponadto niektórzy odbyli dwutygodniowy rejs na promie pasażerskim. Inaczej rzecz się ma z uczniami klasy drugiej – ci po raz pierwszy zasilili skład stałego personelu tutejszych hoteli. Naturalne w tej sytuacji były ich debiutanckie obawy przed tym, czy i na ile podołają stawianym przed nimi zadaniami.
Zarówno jedni, jak i drudzy pracują w obcojęzycznym środowisku, a charakter wykonywanych zadań wymaga stałego komunikowania się z personelem i opiekunami. Dodatkową trudność stanowić może fakt, że większość pracuje pojedynczo, bez wsparcia kolegi czy koleżanki. Teoretycznie można było więc mieć obawy co do tego, na ile sprostają stawianym im zadaniom. Szybko okazało się, że nawet debiutanci radzą sobie znakomicie. Bez problemów wciągnęli się w zakres typowych obowiązków, znaleźli też skuteczny sposób komunikowania się ze współpracownikami. Oby tak dalej!

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd