a-1

Przystanek Historia-1Wycieczkę do Kielc w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania prze Polskę niepodległości zaplanowaliśmy już w maju. Dlaczego Kielce? To właśnie do tego miasta wkroczył  12 sierpnia 1914 roku Józef Piłsudski na czele I Kompani Kadrowej celem wywołania powstania przeciw Rosji. Tak rozpoczął się czteroletni okres walk o niepodległość, który toczył się   zarówno na polu militarnym jak i dyplomatycznym. Ranek  powitał nas pochmurną i deszczową pogodą, ale humory dopisywały.
W autokarze pełna integracja geodetów i „kwiatków” z klasy I T G/K i II T G/K. Wjeżdżając do Kielc, wyszło zza chmur słońce. Pierwszym punktem programu był  pomnik Czynu Legionowego mieszczący się na placu marszałka Józefa Piłsudskiego. Pan Artur Libuda zapoznał nas z okolicznościami wkroczenia legionistów do  Kielc oraz historią budowy pomnika i jego losów w okresie drugiej wojny światowej oraz po jej zakończeniu. Na Placu Wolności obejrzeliśmy  Pomnik Józefa Piłsudskiego wybudowany w 1981 roku, a następnie ulicą  Sienkiewicza   dotarliśmy  do Instytutu Pamięci Narodowej. W ramach lekcji historycznej  Przystanek Historia uczestniczyliśmy  w  wykładzie Sprawa Polska w czasie I wojny światowej w latach 1914-1918 oraz obejrzeliśmy  film Ta straszna wojna. Ostatnim punktem programu była wizyta w kinie Helios na filmie  Dywizjon 303 - prawdziwa historia. Opowiada on o udziale polskich lotników w bitwie o Anglie w 1940 roku w czasie II wojny światowej. W czasie trzymiesięcznych zmagań z  Polacy zestrzelili  około 170  niemieckich samolotów. O męstwie i odwadze  polskich pilotów powiedział premier Wielkiej Brytanii  Winston Churchill „Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak  wiele tak nielicznym”. Niestety czas powrotu zbliżał się nieubłaganie.  Jeszcze tylko krótka wizyta w galerii i wyjeżdżamy. Do następnego  razu.

Broń się. Nie trać wiary -1Dnia 25.10.2018 r. w naszej szkole odbył się koncert dotyczący profilaktyki uzależnień Broń się. Nie trać wiary w wykonaniu Piotra Lubertowicza.  Piotr Lubertowicz przeszedł w życiu bardzo wiele. Jego wyznanie to opowieść człowieka i artysty upadłego, głęboka i osobista relacja z dawnego życia, trudne i gorzkie wyznanie połączone z koncertem pełnym piosenek i rockowej muzyki. Występ Piotra Lubertowicza, to wspaniała muzyka i ostrzeżenie przed zgubnymi i często tragicznymi skutkami działania substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy. Spotkanie było przeplatane rozmową z młodzieżą. Sama muzyka i jej wykonanie miało niecodzienną formę. „Lupi” pokazał niełatwą sztukę gry na gitarze z użyciem szklanki. Uatrakcyjniło to formę występu i miało za zadanie przekonać młodego odbiorcę, że jeśli bardzo się czegoś pragnie, to cierpliwością i wytrwałością osiągnie się każdy cel.
Koncert i zwierzenia Piotra „Lupi” Lubertowicza to przesłanie dla młodzieży i ostrzeżenie, jak tragiczne są skutki każdego nałogu, a w szczególności narkomanii.

40 Rocznica Pontyfikatu Jana Pawła II-1Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości.

 

 22 października 2018 roku młodzież naszej szkoły uczestniczyła w montażu słowno-muzycznym poświęconym Janowi Pawłowi II. Hasłem przewodnim tegorocznego spotkania były słowa naszego rodaka:Musicie być mocni mocą wiary, nadziei i miłości. Uczniowie słowem i pieśnią wspominali papieża, który całe swoje życie zawierzył Matce Boskiej. Rozważaniom towarzyszyły pieśni i wiersze oraz pokaz multimedialny. W końcowej fazie spotkania młodzież wraz z dyrekcją i nauczycielami udała się pod pomnik Jana Pawła II, gdzie złożyła kwiaty i znicze. Wspólnie zaśpiewana Barka zakończyła uroczystość.

W poszukiwaniu śladów Kazimierza Wielkiego-6923 października 2018 roku  odbył się w naszej szkole konkurs pod hasłem „Ślady Kazimierza Wielkiego w naszym regionie”, zorganizowany dla uczniów klas pierwszych. Wszyscy uczestnicy, pod czujnym okiem wychowawców, mieli przygotować plakat, prezentację multimedialną, zaprezentować umiejętności tańca dworskiego, wzorując się na epoce średniowiecza oraz pokazać ducha rywalizacji podczas turnieju klas. Celem konkursu było zapoznanie pierwszoklasistów z sylwetką króla Kazimierza Wielkiego – patrona naszej szkoły, jego dokonaniami i związkami z naszym regionem. Udział w tego typu przedsięwzięciu, to nie tylko poszerzenie uczniowskiej wiedzy, ale także integracja klas i dobra zabawa.
Do konkursu uczniowie przygotowywali się sumiennie. Jury miało trudny wybór, gdyż każda klasa stanęła na wysokości zadania, zaskoczyła oryginalnością i pomysłowością. Jednak bezkonkurencyjna okazała się klasa I TA, która za zajęcie I miejsca otrzymała dofinansowanie do wycieczki szkolnej i „dzień bez jedynki” w każdym miesiącu nauki. Dofinansowanie do wycieczki szkolnej, ale już w mniejszych kwotach, otrzymali także uczniowie z klas, które uplasowały się na niższych pozycjach - II miejsce - klasa I TH, III miejsce - klasa I A. Pozostałe klasy za udział w konkursie zostały nagrodzone dyplomami.

Zwycięzcom gratulujemy!

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd