ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Adiós, Ubedo!-7Nasz pobyt w słonecznej Andaluzji dobiega końca. Dwa tygodnie minęły w okamgnieniu, zwłaszcza, że czas spędzaliśmy naprawdę intensywnie. Pakując walizki wspominamy:

  • koncert flamenco w lokalnym domu kultury,
  • zmagania z dymiącym grillem ogrodowym, który udało się wreszcie rozniecić dzięki…. nadmuchowi z odkurzacza,
  • wieczór tapas, podczas którego mogliśmy posmakować lokalnych specjałów,
  • lekcje hiszpańskiego prowadzone zarówno w sali, jak i w formie zajęć terenowych,
  • degustację różnych gatunków oliwy i profesjonalizm Tomasa pełniącego rolę przewodnika,
  • wieczorne przechadzki po klimatycznych uliczkach.

Czuliśmy się tutaj naprawdę dobrze, otoczeni opieką Juani i Pepi dbających o nasz dom i żołądki, sprawnie organizacyjnie obsługiwani przez Karolinę, Basię i Monikę. Czas jednak wracać do codziennych obowiązków w Polsce.

Zwycięstwo naszej drużyny-116 marca 2017 roku w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, odbył się już po raz piętnasty Turniej im. Huberta Wagnera w siatkówce chłopców szkół ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Buskiego. W tym roku ponownie do udziału w zawodach została zaproszona nasza szkoła z opiekunem Arturem Lisem, która rywalizowała z zespołami gospodarzy buskimI LO „Kościuszko” – opiekun Mariusz Zaręba oraz drużyną LO Pińczów – opiekun Krzysztof Marszalik.
Turniejowa rywalizacja odbywała się do dwóch wygranych setów, a grano systemem „każdy z każdym”. Zawody sędziował Mariusz Panek. Otwarcia zawodów dokonał dyrektor I LO Tomasz Galant w asyście organizatora Mariusza Zaręby. Nasza drużyna zaprezentowała się tego dnia znakomicie, deklasując przeciwników w każdym aspekcie rzemiosła siatkarskiego. Wygrane z drużyną I LO Busko oraz LO Pińczów dwóch setach nie pozostawiły przeciwnikom złudzeń, kto w tym roku odbierze puchar za zwycięstwo w turnieju.  

Czytaj więcej...

16 marca 2017 r. gościł w naszej szkole pan Jacek Musiatowicz wraz z synem Michałem i zaprezentował program profilaktyczny „Czy słowem można zabić?! - Życie na niby”. Zrealizowany został w formie koncertu rockowego, podczas którego artysta przestrzega młodzież przed zgubnymi wpływami używek. Recital jest sumą obserwacji życia artystycznego i rockowego, jest programem motywacyjnym, mówiącym o tym, że żadna sytuacja życiowa nie powinna skłonić młodego człowieka do sięgania po używki.
Koncert odbył się dzięki wsparciu finansowemu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii.

Jacek Musiatowicz – laureat nagrody Prezydenta Rzeczpospolitej za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok. Laureat 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, laureat Nagrody Literackiej im. Józefa Kraszewskiego, autor tekstów do najnowszej płyty Patrycji Markowskiej i do płyty Iwony Węgrowskiej. Twórca muzyki do filmu A ty mnie ponad, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie. 

Alhambra - perła architektury-12No sólo en el trabajo znaczy: Nie tylko praca

Hiszpania. Być tutaj na praktyce i nie zobaczyć kilku choćby najważniejszych atrakcji turystycznych byłoby niewybaczalnym błędem. Dlatego właśnie podczas weekendowej przerwy, zamiast oddawać się błogiemu lenistwu, wybraliśmy się do Granady i Cordoby.
Pierwsze z wymienionych miast powszechnie kojarzone jest z Alhambrą – pałacem o nieprawdopodobnie finezyjnej architekturze będącym świadectwem mauretańskiej dominacji w tej części półwyspu iberyjskiego. Trzynastowieczne budowle do dziś wprawiają w zdumienie ilością detali, bogactwem zdobień i egzotyczną roślinnością ogrodów.
Cordoba to miasto stanowiące połączenie historii i nowoczesności. W X wieku uważana za najludniejsze miasto świata słynęła z licznych uniwersytetów, bibliotek i szkół medycznych. Zamieszkiwali ją zarówno muzułmanie, jak i chrześcijanie czy żydzi. Obecna stolica prowincji, w X wieku opisywana była jako miasto odzwierciedlające architektoniczne, intelektualne, społeczne i estetyczne osiągnięcia wszystkich cywilizacji ówczesnej ludzkości. System sztucznego nawadniania sprawił, że metropolia ta pomimo gęstej zabudowy przypominała wielki ogród.
Po intensywnie spędzonej sobocie i niedzieli niektórzy z nas czuli się nieco znużeni nadmiarem wrażeń, jednak nikt nie kaprysił. Naprawdę było warto podjąć trud podróży do obu wymienionych miast - zwłaszcza, że pogoda wyjątkowo dopisywała.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!