ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2

Olá! Olá! Olá!!! Saudações de Portugal!-2Nocną porą lub inaczej wczesnym rankiem dotarliśmy do naszego hotelu w Bradze. Zmęczeni, ale pełni wrażeń po pierwszej dla niektórych podróży lotniczej, udaliśmy się na zasłużony odpoczynek. W kwestii organizacyjnej możemy stwierdzić, że jesteśmy pod opieką miłych i uprzejmych brodaczy. W ciągu dnia odwiedza nas dwóch lub trzech, za każdym razem innych. Często z pośpiechu charakteryzują się lekkim obłędem w oczach. Po tym poznajemy, że zmierzają do nas. Trzeba przyznać, że ma to swój urok.
Pierwszego dnia po przyjeździe pozwolono nam na relaks w formie zwiedzania Bragi i jej najbliższych oraz najpiękniejszych okolic. Miasto cechuje różnorodność kolorystyczna budynków, ciekawa architektura oraz fakt, że znajduje się tu 87 kościołów.
Na początku wycieczki wybraliśmy się do Sameiro. Jest to niewielka miejscowość w północnej Portugalii, położona na obrzeżach Bragi. Tym co przyciąga tu wielu pątników z całego kraju jest usytuowane na malowniczym wzgórzu (Monte Sameiro) monumentalne sanktuarium maryjne zwane Santuário de Nossa Senhora do Sameiro.
Kolejnym punktem wyprawy było sanktuarium Bom Jesus do Monte (Dobry Jezus z Góry).  To obok Fatimy jedno z największych i najczęściej odwiedzanych sanktuariów jakie spotkać można na terenie Portugalii. Znajduje się ono w północnej części kraju na malowniczym zalesionym wzgórzu (400 metrów n.p.m.), około 5 km od centrum Bragi w niewielkiej wiosce Tenões.
W Tenões cieszyliśmy się chwilowymi przebłyskami słońca, a także  atutami mającej pojawić się lada chwila wiosny.
Oprowadzono nas również po centrum miasta Braga, znajdującego się w niewielkiej odległości  od naszego miejsca zakwaterowania.

Czytaj więcej...

Wizyta klasy patronackiej w Hotelu Sloneczny Zdrój-18W czwartek, 15 marca 2018 roku, uczniowie klasy 2TH, korzystając z zaproszenia dyrekcji Hotelu Słoneczny Zdrój, odwiedzili ten obiekt.  Była to nietypowa wizyta. W ramach realizacji umowy patronackiej, pracownicy hotelu przygotowali dla naszej młodzieży pokaz przyrządzania dań, które mają znaleźć się w nowym menu Restauracji Ponidzie - A’la carte Wiosna 2018. Pokaz przybrał postać warsztatu, którym kierował pełniący obowiązki szefa kuchni, pan Dominik wraz z szefem zmiany, panem Michałem. Aktywnością musieli wykazać się również nasi uczniowie, a niektórzy dość chętnie angażowali się, zdobywając coraz to nowe umiejętności kulinarne. Owocem ich wspólnej pracy były takie przysmaki jak: karmazyn ryżowy jako przystawka; zupy: krem z buraków, zupa z raków: dania mięsne: kaczka w dwóch odsłonach z sosem malinowym z chilli,  do tego ziemniaki confit / puree z pieczonej gruszki, buraczki w białym winie, polędwiczka wieprzowa, trio ziemniaczane, puree z salsefii, esencja grzybowa, a na deser pyszne ciasto brownies, z wyśmienitymi dodatkami.

Czytaj więcej...

Interships oznacza praktyki-1Jak wiadomo, głównym celem naszego pobytu w Wielkiej Brytanii jest odbycie praktyk i zdobycie nowych doświadczeń zawodowych. Tak się składa, że nasi uczniowie pracują w różnych miejscach realizując różne zadania. Adepci architektury krajobrazu pomagali w urządzaniu ogrodów i ich otoczenia, natomiast przyszli hotelarze zostali skierowani do różnych obiektów noclegowych – zarówno na terenie Bilston i Stafford lub pobliskich miejscowości. Oznaczało to również konieczność zdobycia umiejętności sprawnego poruszania się środkami masowego transportu, niejednokrotnie z przesiadkami. Kolejna lekcja samodzielności oraz okazja do szlifowania umiejętności językowych. Załączone zdjęcia ilustrują część działań podejmowanych przez naszych praktykantów.

Niezwykłe miejsce, koszmarna nazwa…..-7Każdy, kto ma problemy z wyartykułowaniem znanej frazy o Szczebrzeszynie poiwnien koniecznie przeczytać na głos nazwę: Shugborough Hall. To posiadłość nieopodal Stafford należąca od wieków do arystokratycznej rodziny spokrewnionej z panującą dynastią Windsorów. Po śmierci ostatniego właściciela majątek został przejęty przez organizację National Trust, której zadaniem jest utrzymywanie obiektów dziedzictwa kulturowego na terenie Wielkiej Brytanii.
Ponieważ pogoda była wyjątkowo sprzyjająca, postanowiliśmy tę perełkę założenia parkowo-pałacowego zademonstrować adeptom architektury krajobrazu. Jak widać na załączonych zdjęciach, mimo wczesnowiosennej aury plenery ogrodów prezentują się wspaniale. Trzeba też uczciwie przyznać, że każdemu z nas – bez względu na wiek – olbrzymią frajdę sprawiła wizyta na specjalnym placu zabaw.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd