ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Sportowy Dzień Wiosny-3224 marca 2017 roku z inicjatywy dyrekcji ZSTiO oraz nauczycieli wychowania fizycznego z wielką radością na sportowo świętowaliśmy astronomiczną wiosnę. Tego dnia, podczas zorganizowanego dla młodzieży w obiekcie PMOS w Busku-Zdroju Wiosennego Festynu Sportowego, przywitaliśmy najpiękniejszą porę roku. Program wiosennej imprezy obfitował w wiele atrakcji sportowych i stał się świetną alternatywą dla ewentualnych "wagarowiczów". Wśród przeprowadzonych tego dnia atrakcji należy wyróżnić: konkurs na najlepszy doping, konkursy sportowe dla zgromadzonej publiczności, zawody sprawnościowo-szybkościowe dla reprezentacji poszczególnych szkół oraz mecze piłki nożnej dziewcząt i chłopców. W tym roku do wspólnej zabawy, oprócz młodzieży z naszej szkoły, zaproszono również klasy trzecie z buskich gimnazjów Nr 1 i Nr 2.

Pamięci żołnierzy wyklętych-16Dnia 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu komuniści zamordowali 7 oficerów Wojska Polskiego – przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 60 rocznicę tej zbrodni w roku 2011 na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dzień ten stał się świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji w szkole odbyły się dyskusje pogadanki oraz projekcje filmowe poświęcone tej tematyce. Uczniowie zapoznali się z postaciami Hieronima Dekutowskiego oraz Danuty Siedzikówny oglądając filmy „Zapora” oraz „Ja jedna zginę”. Podsumowaniem była wycieczka do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W ramach projektu Przystanek Historia uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym żołnierzom wyklętym oraz projekcji filmu „Kwatera Ł”. Zwiedziliśmy wystawę poświeconą Zygmuntowi Szendzielorzowi pseudonim „Łupaszka” poznając jego działalność zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Pani Marta Cichecka, pracownik IPN, zapoznała nas również z działalnością tej instytucji. Ostatnim punktem programu wycieczki było wyjście do kina na film Wyklęty. Akcja filmu rozgrywa się latach 1945-1948. Jest to niezwykle poruszająca opowieść o heroicznej, lecz tragicznej i samotnej walce, jaką prowadzili żołnierze podziemia antykomunistycznego. Głównym bohaterem filmu jest Franciszek Józefczyk pseudonim „Lolo”, a jego historia inspirowana jest życiorysem ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka, ps. Lalek, który do 1963 roku ukrywał się i prowadził walkę. Mimo deszczowej pogody wszyscy wracaliśmy zadowoleni, a wyjazd był wspaniała lekcją patriotyzmu. 

Adiós, Ubedo!-7Nasz pobyt w słonecznej Andaluzji dobiega końca. Dwa tygodnie minęły w okamgnieniu, zwłaszcza, że czas spędzaliśmy naprawdę intensywnie. Pakując walizki wspominamy:

  • koncert flamenco w lokalnym domu kultury,
  • zmagania z dymiącym grillem ogrodowym, który udało się wreszcie rozniecić dzięki…. nadmuchowi z odkurzacza,
  • wieczór tapas, podczas którego mogliśmy posmakować lokalnych specjałów,
  • lekcje hiszpańskiego prowadzone zarówno w sali, jak i w formie zajęć terenowych,
  • degustację różnych gatunków oliwy i profesjonalizm Tomasa pełniącego rolę przewodnika,
  • wieczorne przechadzki po klimatycznych uliczkach.

Czuliśmy się tutaj naprawdę dobrze, otoczeni opieką Juani i Pepi dbających o nasz dom i żołądki, sprawnie organizacyjnie obsługiwani przez Karolinę, Basię i Monikę. Czas jednak wracać do codziennych obowiązków w Polsce.

Zwycięstwo naszej drużyny-116 marca 2017 roku w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, odbył się już po raz piętnasty Turniej im. Huberta Wagnera w siatkówce chłopców szkół ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Buskiego. W tym roku ponownie do udziału w zawodach została zaproszona nasza szkoła z opiekunem Arturem Lisem, która rywalizowała z zespołami gospodarzy buskimI LO „Kościuszko” – opiekun Mariusz Zaręba oraz drużyną LO Pińczów – opiekun Krzysztof Marszalik.
Turniejowa rywalizacja odbywała się do dwóch wygranych setów, a grano systemem „każdy z każdym”. Zawody sędziował Mariusz Panek. Otwarcia zawodów dokonał dyrektor I LO Tomasz Galant w asyście organizatora Mariusza Zaręby. Nasza drużyna zaprezentowała się tego dnia znakomicie, deklasując przeciwników w każdym aspekcie rzemiosła siatkarskiego. Wygrane z drużyną I LO Busko oraz LO Pińczów dwóch setach nie pozostawiły przeciwnikom złudzeń, kto w tym roku odbierze puchar za zwycięstwo w turnieju.  

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!