ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

 

Bliston, Stafford – inauguracja-15Patrząc na efekty pierwszego dnia pracy adeptów architektury krajobrazu, należałoby przywołać zawołanie „my się zimy nie boimy”! Zanim przystąpili do zasadniczej pracy, w ramach rozgrzewki stoczyli bitwę na śnieżki, a potem ulepili bałwana. Okazały snowman pieszczotliwie nazwany Frankiem zaopatrzony w łopatę przykuwał uwagę przechodniów. Potem przyszedł czas na intensywną pracę – usunięcie starych płyt chodnikowych i przygotowanie wykopu na nową aleję. Jak widać na zdjęciach, wszyscy pracowali z pełnym zaangażowaniem.
Dla przyszłych hotelarzy był to dzień zapoznania się z obiektami wyznaczonymi jako miejsca odbywania praktyk. Jako że są one rozmieszczone w różnych miejscowościach, istotną częścią wdrożenia do codziennych obowiązków było zdobycie umiejętności sprawnego poruszania się środkami miejskiego transportu. Każdy odbył też spotkanie z pracodawcą, ustalony został zakres codziennych obowiązków. Wkrótce dalsze relacje.

Kolejna grupa uczniów ZSTiO rozpoczyna swoją przygodę w ramach zagranicznych staży. Projekt „Myślenie ponad granicami” staruje wraz z brytyjskimi praktykami adeptów hotelarstwa i architektury krajobrazu. W niedzielę 4 marca 2018 r. grupa 16 uczniów  wymienionych kierunków, odprowadzana przez rodziców, ruszyła sprzed siedziby szkoły na spotkanie z wyzwaniem. Najbliższe dwa tygodnie będą dla każdego z nich nie tylko czasem weryfikowania profesjonalnych umiejętności, ale również okazją do poznawania brytyjskiej kultury i obyczajowości.
Podróż i odnalezienie się w nowych realiach to dopiero początek przygody, której etapy będziemy relacjonować.

Lekcja patriotyzmu-4„…Szukali światła w mroczne dni
przed Bogiem tylko chyląc kark.
Pośród klęczących dumnie szli
w pogardzie mając każdy targ…”
Ostatnia kula   Lech Makowiecki

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji nauczyciele języka polskiego, historii i biblioteki szkolnej zorganizowali w naszej szkole spotkanie uczniów z panem Andrzejem Zwolskim, członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Kraju, pochodzącym z rodziny o patriotycznych tradycjach. Była to wspaniała lekcja historii i literatury polskiej, która została przeprowadzona inaczej niż zwykle. Na początku zaproszony gość opowiedział młodzieży o czasach wojny, sytuacji Armii Krajowej w momencie zakończenia II wojny światowej, prześladowaniach żołnierzy AK przez władze komunistyczne. Podkreślił, że tamten czas nie odszedł w zapomnienie, bowiem wielu twórców, ówczesnym bohaterom, poświęciło swoje utwory. Byli to między innymi: Lech Makowiecki, Leszek Andrzej Mroczkowski, Barbara Postawa, Artur Oppman, Adam Kowalski, Feliks Konarski. Następnie pan Zwolski, w sposób uroczysty i podniosły, recytował wiersze poświęcone ojczyźnie i żołnierzom wyklętym. Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem i zadumą. Była to wspaniała lekcja, przepojona patriotyzmem i wartościami ważnymi dla młodego pokolenia Polaków. Zapoznanie z sylwetkami twórców poezji patriotycznej, to również forma zachęcenia uczniów do rozwoju czytelnictwa, częstszego sięgania do tomików wierszy, które związane są z tamtym, tak trudnym dla narodu polskiego, okresem.

Przecieramy szlaki-3„Nauczanie bez granic” to działanie ZSTiO realizowane w ramach projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego, finansowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+ . Jako pierwsi do Bragi w Portugalii na siedmiodniowy pobyt wyjechali nauczyciele: Małgorzata Krzysztofik-Starościak, Grzegorz Owsiński wraz z dyrektorem szkoły Lucyną Wojnowską.
W pierwszych dniach pobytu szkolna kadra zwizytowała miejsca praktyk uczniów szkoły, którzy za kilka dni przylecą do Bragi na staże zagraniczne. Odbyły się także spotkania z przedstawicielami instytucji partnerskiej APICAPROPOSTA oraz delegacjami  innych krajów Unii Europejskiej – Bułgarii, Grecji, Turcji, Słowenii. Celem spotkań była wymiana doświadczeń i nawiązanie kontaktów. Ponadto kadra nauczycielska realizowała program kulturowy, w ramach którego zwiedzili Guimaraes, Porto oraz zabytki przepięknej Bragi.
Planowane są jeszcze wyjazdy  nauczycieli do Grecji, Niemiec oraz na Maltę,  jeden 3-osobowy oraz dwa 4-osobowe.

Przejdź do góry
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd