ZAPRASZAMY DO NOWEJ SZKOŁY-2

VII Festiwal Piłki Ręcznej -89W dniu 23 marca 2018r. w Busku-Zdroju odbył się VII Festiwal Piłki Ręcznej Dziewcząt i Chłopców Szkół Gimnazjalnych, którego organizatorem był Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju. Patronat nad turniejem przyjął Świętokrzyski Kurator Oświaty Pan Kazimierz Mądzik, Starosta Buski Pan Jerzy Kolarz oraz Burmistrz Miasta i Gminy Pan Waldemar Sikora.
W turnieju udział wzięło 10 drużyn reprezentujących gimnazja z terenu województwa świętokrzyskiego, a były to: Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju (drużyna dziewcząt i chłopców), Samorządowe Gimnazjum Nr 2 w Busku-Zdroju (drużyna dziewcząt i chłopców), Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 w Staszowie (drużyna dziewcząt i chłopców) oraz Publiczne Gimnazjum w Czajkowie również z drużyną dziewcząt i chłopców. Ponadto w kategorii chłopców wystąpiły jeszcze zespoły reprezentujące następujące gimnazja: Gimnazjum w Michałowie i Gimnazjum w Węchadłowie.

Czytaj więcej...

Portugalski „free time”-6Nie samą pracą żyje człowiek…

Po wytężonym tygodniu pracy przyszedł czas na zasłużony wypoczynek. W sobotę rano wyruszyliśmy do Porto. Tym razem jako środek transportu wybraliśmy pociąg, który prosto ze spokojnej Bragi zabrał nas do ruchliwej i zatłoczonej aglomeracji miejskiej jaką jest Porto. Wmieszaliśmy się w tłum, dopasowując tempo wędrówki do pozostałych turystów. Nie mieliśmy pojęcia, że Portugalia jest tak zróżnicowana pod względem ukształtowania terenu. Po pagórkowatym Porto spacerowaliśmy ciągle „up and down”. Mieliśmy ochotę na podróż statkiem po rzece, ale niestety pogoda nie była nam przychylna. I aby nie gramolić się po obfitym lunczu na szczyt mostu, co byłoby nie lada wysiłkiem,  podziwialiśmy przepiękne widoki  z wagoników kolejki linowej. Ta zawiozła nas do celu. Na szczęście pogoda nie spłatała nam już więcej figla i słoneczna aura utrzymała się do końca naszego pobytu w Porto.
W niedzielę udaliśmy się na krótką wyprawę do pobliskiego Guimarães. To historyczne centrum, które w 2001 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jest skupiskiem placów i wąskich, brukowanych uliczek. Znajduje się tu wiele średniowiecznych kościołów i klasztorów – m.in. Kościół Matki Boskiej Oliwnej (Igreja de Nossa Senhora da Oliviera) oraz pełniący dziś także funkcję ratusza Klasztor św. Klary (Convento de Santa Clara). Na północnych obrzeżach Starego Miasta wznosi się zamek z X wieku.

Środek tygodnia jest świetnym momentem na złapanie oddechu po ciężkiej dwudniowej pracy. Dopasowując się do portugalskiej mentalności, w której powiedzenie „praca nie zając” zdaje się mieć sens, postanowiliśmy naładować akumulatory nad oceanem. Słoneczko przygrzewało, a unoszące się stale fale oceanu zachęciły nas do zabawy w wodzie. Niektórym udało się zmoczyć nie tylko nogi… Te atrakcje zapewniła nam miejscowość Viana do Castelo, której piękno podziwialiśmy z najwyższego punktu miejscowości, wzgórza na którym umiejscowione jest sanktuarium de Santa Luzia.

Cieszymy się, ze pogoda tak nas dziś rozpieszczała. Zostały jeszcze dwa dni… i wracamy do mroźnej Polski. Póki co… pozdrawiamy słonecznie!

Stypendia dla najlepszych-319.03.2018 roku, w ramach Świętokrzyskiego programu stypendialnego dla uczniów szkół zawodowych, odbyło się uroczyste wręczenie umów stypendialnych dla szczególnie uzdolnionych uczniów szkół zawodowych województwa świętokrzyskiego. Ceremonia miała miejsce w budynku Filharmonii Świętokrzyskiej im. Oskara Kolberga w Kielcach W tym roku stypendia otrzymało aż 320 osób. Wśród wyróżnionych było 9 uczniów z naszej szkoły: Olga Kieljańska i Joanna Łabuzek, uczennice klasy IV T G/K, kształcące się w zawodzie technik architektury krajobrazu, Małgorzata Czekaj i Adrian Manierak z klasy III T G/K – technik architektury krajobrazu, Martyna Łukasik i Dagmara Smogór z klasy II T H/K – technik architektury krajobrazu, Karolina Szostak i Natalia Mrowińska z klasy III T H – technik hotelarz, Adrian Walkowicz z klasy III A – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. Kryteriami oceny był wyniki w nauce oraz dochody rodziny.  Duży nacisk kładziono na przedmioty zawodowe, a także ICT oraz języki, a szczególnie punktowany był udział młodzieży w konkursach i olimpiadach. Dzięki pozyskanym środkom każdy ze stypendystów będzie miał możliwość realizacji indywidualnego planu rozwoju ucznia. Przyczyni się to zapewne do zwiększenia kompetencji i konkurencyjności uczniów na rynku pracy, a także umożliwi im kontynuowanie nauki na uczelniach wyższych.  Całość imprezy uświetniły pokazy popularno-naukowe: Poczuj chemię – Energetyczne Centrum Nauki w Kielcach, Mroźna planeta, świet(l)ny eksperyment i inne ciekawostki przyrodnicze – Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim oraz prelekcja pn.Znakomite spojrzenie na kształcenie. LEGO Education w praktyce szkolnej - Kingi Wnuk i Jacka Kuflikowskiego z Niepublicznej Szkoły Podstawowej, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Naszym stypendystom gratulujemy, wierząc, że program stypendialny z pewnością zmotywuje wszystkich uczniów do wytężonej pracy i uzyskiwania jak najlepszych wyników w nauce.

Na praktykach w Portugalii-11Pierwszy tydzień stażu upłynął bardzo pracowicie. Każdego dnia budowlańcy zrywali się o poranku, aby dotrzeć na miejsca praktyk. Już o 7.15 zwarci i gotowi wyruszali na podbój placów budowy w różnych częściach Bragi oraz w odległym o 60 kilometrów Porto. Wykonywali różne prace budowlane pod czujnym okiem portugalskich fachowców uznających wyższość języka portugalskiego nad angielskim. Ale od czego jest wujek „Google”;)?
Geodeci, nie mając możliwości pracy w terenie z racji obfitych opadów deszczu, zajmowali miejsca siedzące przy komputerach, testując przy tym wygodność foteli miejscowych firm geodezyjnych i urzędów. Chcąc sprawdzić sprawność swoich kończyn dolnych, wybrali się na wyprawę po okolicy. Niestety z powodu nieprzychylnej aury eskapada skończyła się bardzo szybko.
Opiekunowie zwizytowali miejsca praktyk geodetów, odwiedzili jedną z portugalskich szkół zawodowych i sprawdzili temperaturę wody w oceanie Atlantyckim. Okazało się, że jest cieplejsza od temperatury powietrza w Polsce.

Po wytężonym tygodniu pracy nadszedł zasłużony wypoczynek… ale o tym napiszemy już w następnej relacji.

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!