ORSZAK
NAJNOWSZE FILMY O NAS
TALKING HEADS

LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH. PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ.
Informacja prasowa: Program Polska Wschodnia promuje przedsiębiorczość wśród młodych. Pomysł to nie wszystko – biznes z Funduszami Europejskimi. Więcej ...

Drodzy Maturzyści !

Matura z języka polskiego  zbliża się szybkimi krokami. Poloniści zachęcają do zrobienia  powtórki z lektur, która pomoże uporządkować zdobytą wiedzę.
Czy właśnie tak wyglądasz przygotowując się do matury? Czy wszystkie obowiązujące lektury są przeczytane i opracowane? Sprawdźmy to! W ramach przygotowań  zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie - Maturzysta z gwiazdką.
Pytania będą dotyczyć treści utworów  obowiązujących na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Termin konkursu: 04.04.2017r. - godz. 12:00 sala C6 i C7 

Poniżej znajduje się lista lektur obowiązkowych, które musicie znać po zakończeniu realizacji programu na etapie szkoły ponadgimnazjalnej. 
Egzamin maturalny z języka polskiego obejmuje treści programowe nie tylko z etapu szkoły ponadgimnazjalnej, ale także częściowo z gimnazjum. Dlatego też lista tak zwanych „lektur z gwiazdką” zawiera pozycje z obu etapów nauczania.

Etap gimnazjum

* Jan Kochanowski – wybrane fraszki, Tren V, Tren VII, Tren VIII

* Ignacy Krasicki – wybrane bajki

* Aleksander Fredro – Zemsta

* Adam Mickiewicz – Dziady cz. II

* Henryk Sienkiewicz – wybrana powieść historyczna (Quo vadis lub Krzyżacy, lub Potop)

Etap szkoły ponadgimnazjalnej

* Bogurodzica

* Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny IX, X, XI, XX, psalm

* Adam Mickiewicz – Dziady cz. III

* Adam Mickiewicz – Pan Tadeusz

* Bolesław Prus – Lalka

* Stanisław Wyspiański – Wesele

* Bruno Schulz – wybrane opowiadanie

* Witold Gombrowicz – Ferdydurke

Czytaj więcej...

Pamięci żołnierzy wyklętych-16Dnia 1 marca 1951 roku w warszawskim więzieniu komuniści zamordowali 7 oficerów Wojska Polskiego – przywódców Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W 60 rocznicę tej zbrodni w roku 2011 na mocy uchwały Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej dzień ten stał się świętem państwowym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Z tej okazji w szkole odbyły się dyskusje pogadanki oraz projekcje filmowe poświęcone tej tematyce. Uczniowie zapoznali się z postaciami Hieronima Dekutowskiego oraz Danuty Siedzikówny oglądając filmy „Zapora” oraz „Ja jedna zginę”. Podsumowaniem była wycieczka do Centrum Edukacyjnego Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. W ramach projektu Przystanek Historia uczestniczyliśmy w wykładzie poświęconym żołnierzom wyklętym oraz projekcji filmu „Kwatera Ł”. Zwiedziliśmy wystawę poświeconą Zygmuntowi Szendzielorzowi pseudonim „Łupaszka” poznając jego działalność zarówno w czasie wojny jak i po jej zakończeniu. Pani Marta Cichecka, pracownik IPN, zapoznała nas również z działalnością tej instytucji. Ostatnim punktem programu wycieczki było wyjście do kina na film Wyklęty. Akcja filmu rozgrywa się latach 1945-1948. Jest to niezwykle poruszająca opowieść o heroicznej, lecz tragicznej i samotnej walce, jaką prowadzili żołnierze podziemia antykomunistycznego. Głównym bohaterem filmu jest Franciszek Józefczyk pseudonim „Lolo”, a jego historia inspirowana jest życiorysem ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka, ps. Lalek, który do 1963 roku ukrywał się i prowadził walkę. Mimo deszczowej pogody wszyscy wracaliśmy zadowoleni, a wyjazd był wspaniała lekcją patriotyzmu. 

Adiós, Ubedo!-7Nasz pobyt w słonecznej Andaluzji dobiega końca. Dwa tygodnie minęły w okamgnieniu, zwłaszcza, że czas spędzaliśmy naprawdę intensywnie. Pakując walizki wspominamy:

  • koncert flamenco w lokalnym domu kultury,
  • zmagania z dymiącym grillem ogrodowym, który udało się wreszcie rozniecić dzięki…. nadmuchowi z odkurzacza,
  • wieczór tapas, podczas którego mogliśmy posmakować lokalnych specjałów,
  • lekcje hiszpańskiego prowadzone zarówno w sali, jak i w formie zajęć terenowych,
  • degustację różnych gatunków oliwy i profesjonalizm Tomasa pełniącego rolę przewodnika,
  • wieczorne przechadzki po klimatycznych uliczkach.

Czuliśmy się tutaj naprawdę dobrze, otoczeni opieką Juani i Pepi dbających o nasz dom i żołądki, sprawnie organizacyjnie obsługiwani przez Karolinę, Basię i Monikę. Czas jednak wracać do codziennych obowiązków w Polsce.

Zwycięstwo naszej drużyny-116 marca 2017 roku w hali I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju, odbył się już po raz piętnasty Turniej im. Huberta Wagnera w siatkówce chłopców szkół ponadgimnazjalnych o Puchar Starosty Buskiego. W tym roku ponownie do udziału w zawodach została zaproszona nasza szkoła z opiekunem Arturem Lisem, która rywalizowała z zespołami gospodarzy buskimI LO „Kościuszko” – opiekun Mariusz Zaręba oraz drużyną LO Pińczów – opiekun Krzysztof Marszalik.
Turniejowa rywalizacja odbywała się do dwóch wygranych setów, a grano systemem „każdy z każdym”. Zawody sędziował Mariusz Panek. Otwarcia zawodów dokonał dyrektor I LO Tomasz Galant w asyście organizatora Mariusza Zaręby. Nasza drużyna zaprezentowała się tego dnia znakomicie, deklasując przeciwników w każdym aspekcie rzemiosła siatkarskiego. Wygrane z drużyną I LO Busko oraz LO Pińczów dwóch setach nie pozostawiły przeciwnikom złudzeń, kto w tym roku odbierze puchar za zwycięstwo w turnieju.  

Czytaj więcej...

Przejdź do góry
DMC Firewall is a Joomla Security extension!